Utorok, 16. júl 2024
Prevažne slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Vypustenie Kachovskej priehrady môže zvýšiť trend dezertifikácie, v budúcnosti to ovplyvní potravinový systém 

 Webnoviny   6. september 2023  322  
Vypustenie Kachovskej priehrady môže zvýšiť trend dezertifikácie, v budúcnosti to ovplyvní potravinový systém 

6.9.2023 (SITA.sk) - Vypustenie Kachovskej priehrady v dôsledku ruského útoku by mohlo zvýšiť trend dezertifikácie na juhu Ukrajiny. Ako referuje web life.pravda.com.ua, povedal to predstaviteľ ministerstva obrany Vladyslav Dudar, podľa ktorého odvodňovanie územia v budúcnosti ovplyvní potravinový systém.

Negatívny vplyv na ekológiu


Priemerný ročný úhrn zrážok v Chersonskej oblasti je podľa neho 400 milimetrov, čo prekračuje ukazovatele charakteristické pre púšte, najmä v Španielsku, kde ročne spadne v priemere 200 milimetrov zrážok. Nedostatok trvalo udržateľného zásobovania vodou, ktoré zabezpečovala nádrž, však negatívne ovplyvní ekológiu na juhu Ukrajiny, vraví Dudar.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Existujú negatívne predpovede, ktoré naznačujú zvýšenie procesu dezertifikácie Chersonskej oblasti. Väčšina expertov však nie je naklonená tomu, že sa z nej stane púšť, pretože zrážok je v regióne dosť,“ poznamenal Dudar.

Konali na rozkaz


Zničenie Kachovskej priehrady na rieke Dnipro zo 6. júna predstavuje jednu z najväčších priemyselných a ekologických katastrof v Európe za niekoľko desaťročí. Voda z priehrady vyhnala ľudí z domovov, ohrozila dodávky elektriny a spôsobila environmentálnu katastrofu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zničená priehrada Kachovka a záplavy (fotografie)

V čase zničenia Kachovskej priehrady ovládali vodnú elektráreň Kachovka príslušníci ruskej armády. Zachytené telefonické rozhovory medzi vojakmi ruskej 205. brigády okupujúcimi priehradu a ich veliteľmi naznačujú, že armáda sa v tú noc, keď bola priehrada zničená, pripravovala konať „na rozkaz“.

Viac k témam: vodná nádrž Kachovka
Zdroj: SITA.sk - Vypustenie Kachovskej priehrady môže zvýšiť trend dezertifikácie, v budúcnosti to ovplyvní potravinový systém  © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.