Sobota, 15. jún 2024
Oblačno  17,5 °C
Mimoriadne správy

Prezident Zelenskyj sa zúčastnil na oslavách Dňa D a požiadal o väčšiu pomoc pre Ukrajinu

 Webnoviny   6. jún 2024  82  
Prezident Zelenskyj sa zúčastnil na oslavách Dňa D a požiadal o väčšiu pomoc pre Ukrajinu

6.6.2024 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok vo Francúzsku pripojil k svetovým lídrom, aby si pripomenul Deň D, čiže vylodenie spojencov počas druhej svetovej vojny v Normandii, a požiadal o väčšiu pomoc zo strany Západu.

Oslavy Dňa D sa konajú v čase, keď sa ukrajinská armáda snaží odraziť ruský útok na mesto Charkiv na severovýchode krajiny.

Obmedzené útoky na ruské územie


Ruská ofenzíva sa snaží využiť nedostatok munície a ukrajinských vojakov pozdĺž približne tisíckilometrovej frontovej línie.

Viac o téme: Vojna na UkrajineV rámci úsilia o odrazenie ofenzívy Moskvy spojenci z členských štátov NATO uviedli, že Ukrajine umožnia používať dodané zbrane na obmedzené útoky na ruské územie.

Lietadlá môžu zostreľovať neobmedzene


Toto rozhodnutie by mohlo potenciálne obmedziť schopnosť Ruska otvoriť nový front v severovýchodných oblastiach Ukrajiny.

Hovorca americkej Rady národnej bezpečnosti John Kirby poukázal na to, že nikdy neexistovalo obmedzenie pre ukrajinské sily zostreľovať nepriateľské lietadlá, „aj keď tieto lietadlá nie sú nevyhnutne v ukrajinskom vzdušnom priestore ... Môžu zostreliť ruské lietadlá, ktoré predstavujú bezprostrednú hrozbu.“

Viac k témam: Deň D, rusko-ukrajinský konflikt, Vylodenie v Normandii
Zdroj: SITA.sk - Prezident Zelenskyj sa zúčastnil na oslavách Dňa D a požiadal o väčšiu pomoc pre Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.