Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,9 °C
Mimoriadne správy

Inštitúcie Únie sú pred eurovoľbami pripravené bojovať proti dezinformáciám

 Webnoviny   6. jún 2024  88  
Inštitúcie Únie sú pred eurovoľbami pripravené bojovať proti dezinformáciám

6.6.2024 (SITA.sk) - Inštitúcie Európskej únie sú pripravené na plnenie úloh pri obrane nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu pred dezinformáciami a manipuláciou s informáciami zameranými proti európskej demokracii.

Ako informovalo tlačové stredisko EP, eurovoľby sú totiž vlajkovou iniciatívou európskej demokracie.

„Ako ukázalo Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií, dezinformační aktéri z EÚ aj mimo nej sa snažia oslabiť integritu volebného procesu, dôveru v demokratické procesy vo všeobecnosti a zasiať rozdelenie a polarizáciu v našich spoločnostiach,“ konštatuje europarlament s tým, že Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií, Európska sieť pre normy na kontrolu faktov a projekt EUvsDisinfo v posledných mesiacoch odhalili a poukázali na početné pokusy o zavádzanie voličov manipulovanými informáciami.

Dezinformační aktéri podľa európskych inštutúcií šírili nepravdivé informácie o tom, ako voliť, odrádzali občanov od hlasovania alebo sa snažili o rozdelenie a polarizáciu pred hlasovaním privlastnením si významných alebo kontroverzných tém.

„Niekedy tieto pokusy o zavádzanie spočívajú v zaplavení informačného priestoru množstvom nepravdivých a zavádzajúcich informácií s cieľom prisvojiť si verejnú debatu. Kampane manipulácie s informáciami sa často zameriavajú na najvýznamnejších politikov a lídrov. Viaceré európske politiky sú častom terčom dezinformácií: podpora Ukrajine, európska zelená dohoda, migrácia,“ zdôraznil v stanovisku europarlament.

Viac k témam: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk - Inštitúcie Únie sú pred eurovoľbami pripravené bojovať proti dezinformáciám © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.