Piatok, 12. júl 2024
Dážď  19,3 °C
Mimoriadne správy

Prezident Zelenskyj príde na summit NATO v Litve, potvrdil Stoltenberg

 Webnoviny  10. júl 2023  153  
Prezident Zelenskyj príde na summit NATO v Litve, potvrdil Stoltenberg

10.7.2023 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa zúčastní na dvojdňovom summite Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v litovskom Vilniuse, ktorý sa začne v utorok.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ako referuje web Ukrajinská pravda, na spoločnej tlačovej konferencii s litovským prezidentom Gitanasom Nausédom to povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Ukrajina si vypočuje "áno"


Ukrajinská vicepremiérka pre európsku a euroatlantickú integráciu Oľha Stefanišynová niekoľko hodín predtým uviedla, že o Zelenského fyzickej prítomnosti vo Vilniuse sa ešte nerozhodlo. Naznačila však, že Ukrajina si na summit v Litve vypočuje „áno“, otáznik akurát visí nad jeho podobou.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba zasa vyhlásil, že spojenci v NATO sa dohodli na zjednodušenom postupe pre vstup Ukrajiny do aliancie.

Zelenskyj tam nejde pre zábavu


Stoltenberg povedal, že tento summit by mal priviesť Ukrajinu bližšie k NATO.

„Obnovíme naše politické väzby. Prezident Zelenskyj sa k nám pripojí na ustanovujúcom zasadnutí Rady NATO - Ukrajina,“ povedal Stoltenberg.

Samotný Zelenskyj predtým poznamenal, že nechce ísť do Vilniusu „pre zábavu“ a očakáva, že Ukrajina dostane pozvanie do aliancie a dočasné bezpečnostné záruky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: členstvo v NATO, Generálny tajomník NATO, rusko-ukrajinský konflikt, Summit NATO, ukrajinské členstvo v NATO, Ukrajinský prezident, Vstup Ukrajiny do NATO
Zdroj: SITA.sk - Prezident Zelenskyj príde na summit NATO v Litve, potvrdil Stoltenberg © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.