Streda, 15. júl 2026
Mimoriadne správy
- Takmer polovici prípadov demencie by sa dalo predísť, vyplýva zo štúdie WHO
- Prezident Pellegrini v Azerbajdžane rokoval s premiérom, témou bola energetika aj investície – VIDEO, FOTO
- USA dokončili najnovšiu vlnu útokov na Irán, Trump hrozí ďalšou eskaláciou
- Von der Leyenová oznámila uzavretie „dronovej dohody“ s Ukrajinou
- Chceli prísť zadným vchodom. Zatvárame dvere pred Rusmi, hovorí maďarský minister obrany
Prezident Pellegrini v Azerbajdžane rokoval s premiérom, témou bola energetika aj investície – VIDEO, FOTO
Webnoviny 15:52 35
15.7.2026 (SITA.sk) - Prezident Peter Pellegrini rokoval v Azerbajdžane o hospodárskej spolupráci, investíciách a príprave dohody o vzájomnej ochrane a podpore investícií.
Prezident Peter Pellegrini venoval druhý deň oficiálnej návštevy Azerbajdžanskej republiky rokovaniam o ďalšom rozvoji slovensko-azerbajdžanských vzťahov a o praktickom napĺňaní strategického partnerstva. S predsedom vlády Alim Asadovom hovoril o hospodárskej spolupráci, investíciách a realizácii spoločných projektov. Diskutovali aj o pripravovanej dohode o podpore a ochrane investícií, ktorá má podľa prezidentovej kancelárie vytvoriť predvídateľnejšie podmienky pre podnikateľov z oboch krajín.
Hlavné témy rokovania
Jednou z hlavných tém bola energetická bezpečnosť. Partneri hovorili o možnostiach dlhodobej spolupráce, diverzifikácii zdrojov energií a prepravných trasách smerom do strednej Európy. Prezident zároveň deklaroval záujem Slovenska o predvídateľné a vzájomne výhodné riešenia.
Rokovania sa dotkli aj dopravy a logistiky. Pellegrini ocenil význam Azerbajdžanu pre rozvoj Stredného koridoru a predstavil záujem Slovenska posilniť svoju úlohu pri prepájaní európskych a ázijských dopravných trás. Hovorili aj o pripravovanom priamom leteckom spojení medzi Bratislavou a Baku, ktoré by mohlo podporiť obchod, cestovný ruch aj kontakty medzi obyvateľmi oboch krajín.
Návšteva veľvyslanectva a katolíckej inštitúcie
S predsedníčkou parlamentu Azerbajdžanu Milli Majlis Sahibou Gafarovou prezident Pellegrini rokoval o ďalšom rozvoji medziparlamentnej spolupráce. Ocenil intenzívnejší dialóg medzi Národnou radou SR a azerbajdžanským parlamentom, na ktorý nadviazalo memorandum o spolupráci podpísané počas májovej návštevy predsedu Národnej rady SR Richarda Rašiho v Azerbajdžane. Predmetom rokovania bola aj spolupráca univerzít, mobilita študentov, vzdelávanie a kontakty medzi mladými ľuďmi.
Program druhého dňa návštevy zahŕňal aj návštevu Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Baku. Následne navštívil rímskokatolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie, kde sa stretol s apoštolským prefektom pre Azerbajdžan Mons. Vladimírom Feketem, pôvodom zo Slovenska. Hovorili o živote katolíckej komunity v krajine, činnosti Apoštolskej prefektúry a misii slovenských saleziánov, ktorí v Azerbajdžane pôsobia od roku 2000.
Viac k témam: Energetika, Investície, Predseda Národnej rady SR (NR SR), Predseda parlamentu, Predseda vlády, Prezident Slovenskej republiky, Rokovania
Zdroj: SITA.sk - Prezident Pellegrini v Azerbajdžane rokoval s premiérom, témou bola energetika aj investície – VIDEO, FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
USA dokončili najnovšiu vlnu útokov na Irán, Trump hrozí ďalšou eskaláciouNasledujúci článok
Takmer polovici prípadov demencie by sa dalo predísť, vyplýva zo štúdie WHO
Festival Pohoda 2026 prepísal rekord v návštevnosti aj v záujme o ďalší ročník
Racing Štrasburg mení trénera, Portugalčan Oliveira strieda Angličana O’Neila
Deschamps môže prekonať Beckenbauera, De la Fuente sa motivuje citátom od Juliusa Caesara