Utorok, 24. november 2020
Zamračené  -2,5 °C
Mimoriadne správy

Prezident Hashim Thaci a bývalí separatistickí bojovníci sú obžalovaní z vojnových zločinov

 Webnoviny  24. jún 2020  86
Prezident Hashim Thaci a bývalí separatistickí bojovníci sú obžalovaní z vojnových zločinov

24.6.2020 (Webnoviny.sk) - Osobitný súd pre Kosovo (KSC) obžaloval kosovského prezidenta Hashima Thaciho a deväť ďalších bývalých separatistických bojovníkov z celej škály zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov vrátane vrážd, ktorých sa mali dopustiť počas a po vojne za nezávislosť so Srbskom v rokoch 1998 až 1999.

Stredajšie stanovisko prokurátora uvádza, že Thaci a ostatní “sú trestne zodpovední za takmer 100 vrážd” zahŕňajúcich stovky kosovských Albáncov, Srbov a Rómov, ako aj politických oponentov. Ďalšie obvinenia sa týkajú násilných zmiznutí, prenasledovania a mučenia.

Thaci velil počas vojny v Kosove bojovníkom z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). Medzi obžalovanými je aj Kadri Veseli, bývalý predseda parlamentu a líder opozičnej Demokratickej strany Kosova.

Žaloba zverejnená v stredu je prvou z dielne špeciálneho tribunálu so sídlom v Haagu. Súd začal svoju činnosť v roku 2015 a odvtedy vypočul už stovky svedkov. Poradcovia prezidenta Thaciho na žiadosť o vyjadrenie zatiaľ nereagovali, informuje agentúra The Associated Press.

Viac k témam: Kosovská oslobodzovacia armáda, separatisti, Vojna, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezident Hashim Thaci a bývalí separatistickí bojovníci sú obžalovaní z vojnových zločinov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.