Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Pred 60 rokmi začali stavať Berlínsky múr, Nemecko rozdelil na dve časti (video)

 Webnoviny  13. august 2021  178
Pred 60 rokmi začali stavať Berlínsky múr, Nemecko rozdelil na dve časti (video)

13.8.2021 (Webnoviny.sk) - Nemecko si v piatok pripomína 60 rokov od chvíle, keď východonemecké úrady začali stavať Berlínsky múr, kde počas troch desaťročí pri pokuse o útek na západ zahynulo minimálne 140 ľudí.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier označil jeho stavbu od 13. augusta 1961 za „začiatok konca“ komunistického režimu, ktorý v tom čase tvrdil, že múr mal predstavovať ochranu krajiny pred fašizmom.

Berlínsky múr mal dĺžku 155 kilometrov a obopínal Západný Berlín až do roku 1989. Steinmeier vyzval Nemcov, aby nenechali vyblednúť spomienky na toto obdobie. Požiadal ich, aby sa aktívne zapojili do demokracie, a to účasťou v septembrových parlamentných voľbách.Viac k témam: Berlínsky múr
Zdroj: Webnoviny.sk - Pred 60 rokmi začali stavať Berlínsky múr, Nemecko rozdelil na dve časti (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.