Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Poskytnutie kontroverznej kazetovej munície bolo „náročné rozhodnutie“, na Ukrajinu však už dorazila
14.7.2023 (SITA.sk) - Kazetová munícia poskytnutá Spojenými štátmi dorazila na Ukrajinu, oznámil vo štvrtok Pentagon. Jej dodanie už skôr spravodajskej televízii CNN potvrdil ukrajinský generál.
Poskytnutie kazetovej munície
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena rozhodla o poskytnutí kazetovej munície v rámci nového balíka vojenskej pomoci. Prezident sa v televízii CNN vyjadril, že poskytnutie kontroverznej a mnohými krajinami zakázanej munície bolo „náročné rozhodnutie“, ale presvedčilo ho to, že Kyjev potrebuje muníciu pre svoju protiofenzívu voči Rusku.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Medzinárodný dohovor, ktorý zakazuje výrobu kazetovej munície a odrádza od jej používania podpísalo viac ako 120 krajín na celom svete - nie však USA, Rusko alebo Ukrajina.
Moskva aj Kyjev pritom už túto muníciu počas vojny použili a ukrajinskí oblastní predstavitelia pravidelne obviňujú ruské sily, že ju používajú na útoky proti civilistom.
Samit NATO v Litve
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu poďakoval Bidenovi za americkú vojenskú pomoc a povedal, že dodávky kontroverznej kazetovej munície pomôžu Ukrajine v boji proti Rusku.
Dvojica sa stretla počas samitu NATO v Litve, kde západné krajiny prijali nové prísľuby o dodávkach zbraní a munície na boj proti ruskej invázii.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)
Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit NATO vo Vilniuse (fotografie)
Viac k témam: Americký prezident, Kazetová munícia, rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Poskytnutie kontroverznej kazetovej munície bolo „náročné rozhodnutie“, na Ukrajinu však už dorazila © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Situácia na Blízkom východe ukazuje, aké dôležité je mať cestovné poistenie aj na skutočne mimoriadne udalosti
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne