Sobota, 23. október 2021
Slnečno  4,8 °C
Mimoriadne správy

Poľsko nepodniklo kroky na ochranu nezávislosti súdnictva, Únia žiada, aby dostalo pokutu

 Webnoviny   7. september 2021  69
Poľsko nepodniklo kroky na ochranu nezávislosti súdnictva, Únia žiada, aby dostalo pokutu

7.9.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) požiada Európsky súdny dvor, aby pokutoval Poľsko za nepodniknutie krokov na ochranu nezávislosti jeho súdnictva.

Európska komisia uviedla, že chce, aby súdny dvor „uložil Poľsku finančné sankcie s cieľom zaistiť dodržiavanie“ predchádzajúceho právneho rozhodnutia.

Nástroj nátlaku na sudcov


Chce pritom, aby pokuty dostávalo každý deň, kým nezačne konať pre zlepšenie činnosti najvyššieho súdu v Poľsku a nezastaví uplatňovanie nových zákonov, ktoré oslabujú nezávislosť súdnictva.

Hlavným bodom sporu medzi EÚ a Poľskom bola disciplinárna komora najvyššieho súdu, ktorej vláda dala právomoc na trestanie sudcov.

Mnohí poľskí sudcovia ju však považujú za nástroj nátlaku, ktorý má primať sudcov vydávať rozsudky v prospech vládnych úradov.

Brusel postúpi prípad súdu


Európska komisia tiež začala konať smerom k novým právnym krokom proti Poľsku za nedodržiavanie ďalšieho rozhodnutia Európskeho súdneho dvora o tom, že poľské pravidlá pre trestanie sudcov nie sú v súlade s európskym právom.

Brusel uviedol, že ak vláda vo Varšave neodpovie na „výzvu“ uspokojivo, postúpi prípad súdu.

Viac k témam: nezávislosť súdnictva, pokuta, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľsko nepodniklo kroky na ochranu nezávislosti súdnictva, Únia žiada, aby dostalo pokutu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.