Štvrtok, 16. júl 2020
Oblačno  13,5 °C
Mimoriadne správy

Pojednávanie o odvolaní vraha švédskej novinárky odročili, člen poroty v závere skolaboval

 Webnoviny  14. september 2018  105
Pojednávanie o odvolaní vraha švédskej novinárky odročili, člen poroty v závere skolaboval

KODAŇ 14. septembra (WebNoviny.sk) - Posledné pojednávanie v odvolacom procese s dánskym vynálezcom Petrom Madsenom, ktorého v apríli odsúdili na doživotie za vraždu a mučenie švédskej novinárky Kim Wall v jeho ponorke, odročili.

Stalo sa tak po tom, čo počas záverečných vyjadrení skolaboval člen poroty. Predstavitelia Východného vyššieho súdu v Kodani pojednávanie odročili bez stanovenia nového termínu.

Doživotie bez prepustenia


Štyridsaťsedemročného Madsena odsúdili na doživotie bez možnosti prepustenia. V Dánsku je doživotný trest v priemere vymeraný na 16 rokov s možnosťou predlžovania, ak je to nevyhnutné. Vynálezca nechce časovo neobmedzený trest odňatia slobody, ale žiada jeho presné vymedzenie.

Odporúčame:
Vynálezca vinný z rozrezania švédskej novinárky je opäť pred súdom, odvolal sa proti doživotiu

Prokurátor Kristian Kirk počas pojednávania požadoval pre Madsena doživotný trest argumentujúc, že jeho motív bol sexuálny a zločin si naplánoval.

Jeho konanie opísal ako "opovrhnutiahodné", pričom tiež tvrdil, že mal vynálezca "sadistické predstavy" a záujem o videá, kde mučia a zabíjajú ženy. Podľa prokurátora si muž zrejme vraždu Wall aj nahral.

O vynálezcovi pripravovala reportáž


Video s vraždou novinárky vyšetrovatelia nenašli, spomínané videá s inými ženami, ktoré Madsen nevytvoril, však objavili v jeho osobnom počítači.

Novinárku videli naposledy živú vlani 10. augusta, keď spolu s Madsenom, konštruktérom ponorky UC3 Nautilus, o ktorom pripravovala reportáž, vyrážali na výlet. Za nezvestnú ju vyhlásili po tom, ako jej priateľ zalarmoval políciu, keď sa odtiaľ nevrátila.

Odporúčame:
Konštruktér Madsen mučil novinárku Wallovú pred jej vraždou a rozrezaním, tvrdí obžaloba

Ponorku vypátrali 11. augusta a vynálezcu zachránili tesne predtým, ako sa potopila. Dánska polícia predpokladá, že 40-tonovú ponorku potopil zámerne, aby zahladil stopy po svojom čine. Ostatky zosnulej novinárky vyšetrovatelia našli koncom augusta a v októbri.

Viac k témam: Peter Madsen, ponorka
Zdroj: Webnoviny.sk - Pojednávanie o odvolaní vraha švédskej novinárky odročili, člen poroty v závere skolaboval © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.