Piatok, 8. december 2023
Jasno  -5 °C
Mimoriadne správy

Po polročnej misii sa na Zem vrátili traja čínski astronauti, vystúpili na okraji púšte Gobi (video)

 Webnoviny  31. október 2023  131  
Po polročnej misii sa na Zem vrátili traja čínski astronauti, vystúpili na okraji púšte Gobi (video)

31.10.2023 (SITA.sk) - Traja čínski astronauti sa v utorok ráno vrátili na Zem po šiestich mesiacoch na palube čínskej vesmírnej stanici.

Vystúpenie z návratovej kapsuly


Ťing Chaj-pcheng, Ču Jang-ču a Kuej Chaj-čchao v poriadku vystúpili z návratovej kapsuly v blízkosti centra vypúšťania satelitov Ťiou-čchüan na okraji púšte Gobi. Uviedla oficiálna tlačová agentúra Sin-chua.

Nová trojčlenná posádka stanice dorazila na stanicu Tchien-kung minulý týždeň. Stanica je v podstate kompletná, takže nová posádka bude vykonávať lekárske a vedecké experimenty a udržiavať vybavenie.

Tretia krajina sveta


Stanica Tchien-kung je súčasťou oficiálnych čínskych plánov pre trvalú prítomnosť ľudí na obežnej dráhe Zeme. Čínsky vesmírny program je ambiciózny.

Čína sa v roku 2003 po Sovietskom zväze a USA stala treťou krajinou sveta, ktorá samostatne poslala na obežnú dráhu svojho astronauta. Tiež už pristála so svojimi sondami na odvrátenej strane Mesiaca a na Marse. V roku 2020 jej sonda prvýkrát od 70. rokov minulého storočia priviezla na Zem mesačné horniny.Viac k témam: Astronauti, Vesmírny program, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Po polročnej misii sa na Zem vrátili traja čínski astronauti, vystúpili na okraji púšte Gobi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.