Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Po ničivých požiaroch na havajskom ostrove Maui je ešte nezvestných 850 ľudí

 Webnoviny  21. august 2023  78  
Po ničivých požiaroch na havajskom ostrove Maui je ešte nezvestných 850 ľudí

21.8.2023 (SITA.sk) - Zhruba 850 ľudí je stále nezvestných po lesných požiaroch, ktoré tento mesiac spustošili americký havajský ostrov Maui.

Oznámil to starosta rovnomenného okresu Richard Bissen s tým, že viac ako 1 200 ľudí, ktorých evidovali ako nezvestných sa podarilo nájsť v bezpečí. Zároveň upozornil, že čísla môžu ešte kolísať. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Najhoršia pohroma v histórii


Z istého uhlu pohľadu je počet 850 nezvestných pozitívna správa, keďže to predstavuje pokles z viac ako 2 000 bezprostredne po požiaroch, skonštatoval Bissen.

Požiare, ktoré zničili väčšinu historického mesta Lahaina a sú považované za najhoršiu živelnú pohromu v histórii štátu Havaj, majú 114 potvrdených obetí. Podľa Bissena dosiaľ identifikovali 27 z nich a o úmrtiach informovali 11 rodín.

Starosta vyzval ľudí, ktorých blízki sú stále medzi nezvestnými, aby poskytli vzorku svojej DNA a pomohli pri pátraní.

Môže to trvať aj roky


Odborníci pre BBC uviedli, že nachádzanie a identifikácia obetí môžu trvať mesiace až roky vzhľadom na rozsah deštrukcie a stav mnohých ostatkov, ktoré pravdepodobne v troskách nájdu.

V pondelok by mal na Maui priletieť prezident Joe Biden s manželkou Jill a okrem iného by sa mali stretnúť s obeťami požiarov, záchranármi a miestnymi predstaviteľmi.

Prezident plánuje v pondelok vymenovať federálneho núdzového úradníka, ktorý bude viesť dlhodobé úsilie o obnovu ostrova, povedal predstaviteľ Bieleho domu americkým médiám.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Požiare na Havaji (fotografie)

Viac k témam: Havaj, Lesný požiar, Maui
Zdroj: SITA.sk - Po ničivých požiaroch na havajskom ostrove Maui je ešte nezvestných 850 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.