Utorok, 19. október 2021
Polojasno  13,1 °C
Mimoriadne správy

Parlamentné voľby v Kanade vyhrali liberáli premiéra Trudeaua, nezískali však väčšinu kresiel

 Webnoviny  21. september 2021  62
Parlamentné voľby v Kanade vyhrali liberáli premiéra Trudeaua, nezískali však väčšinu kresiel

21.9.2021 (Webnoviny.sk) - V pondelňajších parlamentných voľbách v Kanade zvíťazila Liberálna strana premiéra Justina Trudeaua. Jej úsilie o získanie väčšiny kresiel však zlyhalo, keď dosiahla takmer identický výsledok ako pred dvomi rokmi.

Liberáli získali v 338-člennom zákonodarnom zbore najviac mandátov zo všetkých - 156. V predvlaňajších voľbách si zabezpečili 157 kresiel. Na dosiahnutie väčšiny je ich potrebných aspoň 170.

Trojica najúspešnejších 


Druhou najpočetnejšou v parlamente bude Konzervatívna strana Kanady, ktorej volebný rezultát vyniesol 121 kresiel. Trojicu najúspešnejších dopĺňa separatistický Bloc Québécois, ktorý bude zastupovať 32 poslancov.

Viac o téme: Koronavírus


Nová demokratická strana bude mať v novom parlamente 27 kresiel a Zelených budú reprezentovať dvaja predstavitelia.

Stovky miliárd na podporu ekonomiky


Samotný Trudeau správne „stavil“ na to, že Kanaďania počas pandémie koronavírusu nechceli konzervatívnu vládu.

Kanada je v súčasnosti jednou z najviac zaočkovaných krajín na svete, pričom Trudeauova vláda vynaložila stovky miliárd dolárov na podporu ekonomiky v čase, keď bol potrebný lockdown.

Potrebujú vládu riadenou vedou


Trudeau v kampani tvrdil, že prístup konzervatívcov, ktorí boli skeptickí voči lockdownu i vakcinácii, by bol nebezpečný a argumentoval, že Kanaďania potrebujú vládu, ktorá sa bude riadiť vedou.

Trudeau napríklad podporuje zavedenie povinného očkovania v leteckej alebo železničnej doprave, s čím konzervatívci nesúhlasia. Zároveň poukázal na to, že Alberta vedená provinčnou konzervatívnou vládou sa v tomto smere ocitla v kríze.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, očkovanie proti koronavírusu, parlamentné voľby, parlamentne voľby v Kanade
Zdroj: Webnoviny.sk - Parlamentné voľby v Kanade vyhrali liberáli premiéra Trudeaua, nezískali však väčšinu kresiel © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.