Streda, 6. december 2023
Mimoriadne správy

Párky z lariev múch? Ruská vláda tak chce posilniť zásobovanie krajiny potravinami

 Webnoviny  14. november 2023  146  
Párky z lariev múch? Ruská vláda tak chce posilniť zásobovanie krajiny potravinami

14.11.2023 (SITA.sk) - Ruská vláda sa rozhodla „posilniť zásobovanie potravinami v krajine“ zahrnutím párkov vyrobených z lariev múch do ruskej stravy.

Rusov chcú naučiť jesť larvy múch


Konštatuje to portál emeat.ru, ktorý pripomína, že pred viac ako rokom podpredseda ruskej vlády Denis Manturov navrhol „pracovať s mentalitou Rusov“ s cieľom naučiť ich jesť larvy múch.

„Teraz sa už táto iniciatíva realizuje. V októbri ju zabezpečila osobitná vyhláška o novom postupe chovu múch, ktorú podpísal premiér Michail Mišustin," píše portál.

Hmyz ako minidobytok


Vedúci oddelenia ruského Federálneho výskumného strediska pre chov zvierat profesor Roman Nekrasov vysvetlil, že „prijatie uznesenia vlády bolo dlho očakávané a žiadané a umožní oficiálne zaviesť výrobu a spracovanie výrobkov z lariev mušiek. To otvára možnosť vyrábať rôzne hmyzie produkty vo veľkom meradle, čo posilní zásobovanie krajiny potravinami.“ Hmyz sa podľa neho stáva akýmsi minidobytkom, ktorý sa dá chovať pre ľudskú výživu.

Konzumácia hmyzu nie je taká nezvyčajná, ako sa na prvý pohľad zdá, konštatuje emeat.ru. Dodáva pritom, že neustále sa ním živia dve miliardy ľudí a zásoby hmyzu sú prakticky nevyčerpateľné.

Viac k témam: Hmyz, jedlý hmyz, Ruská propaganda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Párky z lariev múch? Ruská vláda tak chce posilniť zásobovanie krajiny potravinami © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.