Streda, 1. február 2023
Slabý dážď  1,3 °C
Mimoriadne správy

Orbán prejavil pozitívnu snahu, EÚ vrátane Maďarska schválila miliardovú pomoc Ukrajine

 Webnoviny  13. december 2022  31
Orbán prejavil pozitívnu snahu, EÚ vrátane Maďarska schválila miliardovú pomoc Ukrajine

13.12.2022 (Webnoviny.sk) - Európska únia v princípe dosiahla dohodu o poskytnutí finančnej pomoci Ukrajine v sume 18 miliárd eur. Považuje sa to za významný krok, v rámci ktorého sa zmiernil spor medzi Maďarskom a ostatnými členmi EÚ. Zástupcovia 27 členských krajín únie predbežnú dohodu dosiahli v pondelok večer.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Súčasťou dohody je to, že Budapešť dostane väčší podiel z eurofondov, ktorých vyplatenie Maďarsku bolo dlhodobo ohrozené pre sťažnosti iných členov únie, že maďarský premiér Viktor Orbán sa odchyľuje od demokratickej vlády zákona.

Na základe predbežnej dohody EÚ schváli pre Maďarsko v rámci programu obnovy po pandémii koronavírusu 5,8 miliardy eur, ak Budapešť implementuje 27 míľnikov demokratických reforiem. Mnohé krajiny sa už vyjadrili, že Maďarsko prejavilo určitú pozitívnu snahu.

Okrem toho členovia EÚ odsúhlasili redukciu objemu pozastavených eurofondov pre Maďarsko o približne 1,2 miliardy eur na zhruba 6,3 miliardy eur.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Finančná pomoc, Medzinárodná spolupráca, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Orbán prejavil pozitívnu snahu, EÚ vrátane Maďarska schválila miliardovú pomoc Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.