Pondelok, 27. marec 2023
Oblačno  3,2 °C
Mimoriadne správy

Odblokovaním prístavov v Čiernom mori sa príjmy Ukrajiny z exportu zvýšia o miliardu dolárov mesačne

 Webnoviny  22. júl 2022  56
Odblokovaním prístavov v Čiernom mori sa príjmy Ukrajiny z exportu zvýšia o miliardu dolárov mesačne

22.7.2022 (Webnoviny.sk) - Vďaka odblokovaniu troch ukrajinských prístavov v Čiernom mori sa príjmy Ukrajiny z exportu zvýšia o miliardu dolárov mesačne. Ako referuje web epravda.com.ua, povedal to námestník ukrajinského ministra infraštruktúry Mustafa Najem.

Pozitívna správa pre farmárov


Pre farmárov je to príležitosť vyviezť tohtoročnú úrodu a mať financie na prípravu na ďalšiu sejbu. Okrem toho ide každý mesiac takmer o miliardu dolárov z devízových príjmov, ktoré pôjdu na podporu ekonomiky a ozbrojených síl Ukrajiny,“ napísal na Telegrame.

Viac o téme: Vojna na UkrajineNajem pripomenul, že súhlas Ruskej federácie s takouto dohodou s Organizáciou Spojených národov (OSN) a Tureckom je vynúteným ústupkom zo strany ruských okupantov, ktorí „nedokázali udržať Hadí ostrov a sú nútení ustúpiť pred hrozbou svetového hladu“.

Ukončenie patovej situácie


Rusko a Ukrajina v piatok podpísali samostatné dohody s OSN a Tureckom, čím uvoľnili cestu pre vývoz miliónov ton obilia z Ukrajiny po mori na svetové trhy. Ukončili tým patovú situáciu, ktorá ohrozovala globálnu potravinovú bezpečnosť.

Podľa ukrajinských predstaviteľov v dôsledku ruskej blokády čiernomorských prístavov uviazlo na Ukrajine viac ako 20 miliónov ton obilia. Ukrajina je jedným z najväčších svetových exportérov pšenice, kukurice a slnečnicového oleja.

Zastavenie dodávok zvýšilo ceny potravín


Ruská invázia a vojna na Ukrajine však narušili produkciu a zastavili dodávky, čo ohrozilo export potravín do mnohých rozvojových krajín, najmä v Afrike, a prispelo k zvýšeniu cien.

Turecko ponúklo, že poskytne bezpečné koridory v Čiernom mori a spolupracovalo s OSN, Ruskom a Ukrajinou na dosiahnutí dohody. Turecké úrady uviedli, že OSN zriadi v Istanbule centrum na kontrolu zásielok. Export potravín by sa mal realizovať z troch ukrajinských prístavov - v Odese, Čornomorsku a Južnom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Čierne more, Dohoda, Prístav, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Odblokovaním prístavov v Čiernom mori sa príjmy Ukrajiny z exportu zvýšia o miliardu dolárov mesačne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.