Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Nórsko daruje Ukrajine systémy protivzdušnej obrany, pomôžu zachrániť ľudské životy 

 Webnoviny  14. august 2023  74  
Nórsko daruje Ukrajine systémy protivzdušnej obrany, pomôžu zachrániť ľudské životy 

14.8.2023 (SITA.sk) - Nórska spoločnosť Kongsberg Defence & Aerospace podpísala zmluvu prostredníctvom Medzinárodného fondu pre Ukrajinu o dodávke systémov protivzdušnej obrany CORTEX Typhon, ktoré darujú Ukrajine. Kontrakt má hodnotu 56 miliónov libier. Informuje o tom portál Európska pravda.

Významná podpora


Systémy CORTEX Typhon sú vyvinuté tak, aby čelili širokému spektru bezpilotných lietadiel s riešeniami na fyzické poškodenie alebo iné znefunkčnenie leteckej hrozby.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Táto zmluva poskytne ozbrojeným silám Ukrajiny významnú podporu a podporí ich schopnosť chrániť svoj ľud a brániť svoju krajinu pred vzdušnými hrozbami,“ vyjadril sa prezident Kongsberg Defence & Aerospace Eirik Lie.

Nórske ozbrojené sily poskytli Ukrajine pre daný systém vozidlá, samopaly a muníciu.

Záchrana životov


„Toto je výsledok dobrej spolupráce medzi nórskymi ozbrojenými silami a priemyslom, ktorý demonštruje schopnosť myslieť inovatívne. Pomôže to zachrániť životy Ukrajincov a je to dôležité v boji Ukrajiny proti tvrdej ruskej agresii,“ povedal nórsky minister obrany Bjørn Arild Gram.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Medzinárodný fond pre Ukrajinu vytvorilo Spojené kráľovstvo v spolupráci s Nórskom, Holandskom, Dánskom, Švédskom, Islandom a Litvou. Fond umožňuje zúčastneným krajinám poskytovať Ukrajine dlhodobú vojenskú podporu bez poškodenia ich vlastných vojenských schopností.

Viac k témam: pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Nórsko daruje Ukrajine systémy protivzdušnej obrany, pomôžu zachrániť ľudské životy  © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.