Streda, 6. december 2023
Oblačno  -3,5 °C
Mimoriadne správy

Nemecký kancelár sa nebráni rokovaniu s Putinom, ale ruský prezident musí najprv stiahnuť vojská z Ukrajiny

 Webnoviny  13. november 2023  113  
Nemecký kancelár sa nebráni rokovaniu s Putinom, ale ruský prezident musí najprv stiahnuť vojská z Ukrajiny

13.11.2023 (SITA.sk) - Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že by mohol rokovať s ruským vodcom Vladimirom Putinom, ak šéf Kremľa stiahne svoje jednotky z Ukrajiny. V rozhovore pre Heilbronner Stimme povedal, že s Putinom v minulosti diskutoval a bude tak robiť aj v budúcnosti, no predtým „musí stiahnuť vojská z Ukrajiny“.

Spojenci Ukrajiny oficiálne nepodporili rokovania s Ruskom nad rámec ukrajinského mierového vzorca. Desaťbodový plán, ktorý predložil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ešte v novembri minulého roka, požaduje úplné stiahnutie ruských jednotiek z nelegálne okupovaných ukrajinských území a obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na UkrajineHoci mnohí západní spojenci neočakávajú, že sa Rusko zapojí do zmysluplných mierových rozhovorov, západná podpora Ukrajine v ostatných mesiacoch kolíše. V americkej Snemovni reprezentantov sa horlivo diskutuje o financovaní ukrajinskej pomoci, zatiaľ čo niektorí lídri z krajín Európskej únie stiahli vojenskú podporu alebo priznali „únavu“ z vojny.

Nemecká vláda sa nedávno dohodla na zdvojnásobení rozpočtu na vojenskú pomoc Ukrajine v roku 2024. Pôvodne boli vyčlenené štyri miliardy eur, ale Berlín túto sumu navýšil na osem miliárd. Nemecko je po Spojených štátoch druhým najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Ukrajine.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

Viac k témam: Nemecký kancelár, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Nemecký kancelár sa nebráni rokovaniu s Putinom, ale ruský prezident musí najprv stiahnuť vojská z Ukrajiny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.