Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  13,4 °C
Mimoriadne správy

Nemecko podľa Merkelovej musí komunikovať s Talibanom, aby dostalo svojich spolupracovníkov do bezpečia

 Webnoviny   5. september 2021  92
Nemecko podľa Merkelovej musí komunikovať s Talibanom, aby dostalo svojich spolupracovníkov do bezpečia

5.9.2021 (Webnoviny.sk) - Nemecko musí komunikovať s hnutím Taliban v záujme evakuácie Afgancov, ktorí preň pracovali. Vyhlásila to v nedeľu kancelárka Angela Merkelová.

„Jednoducho musíme hovoriť s Talibanom o tom, ako dostať ľudí, ktorí pracovali pre Nemecko, z krajiny do bezpečia... teraz je potrebné s nimi hovoriť,“ povedala kancelárka novinárom.

Letisko v Kábule je otvorené


Ako dodala, aj v záujme Nemecka je podporovať medzinárodné organizácie, ktoré pomáhajú zlepšovať humanitárnu situáciu v Afganistane.

Za dobrý signál označila skutočnosť, že letisko v Kábule opäť otvorili, čo umožňuje obnoviť prístup zdravotníckej pomoci do krajiny.

Merkelová vystúpila po tom, čo Taliban oznámil, že je pripravený nadviazať s Nemeckom plnohodnotné diplomatické vzťahy.

Taliban Nemecku odpustil


Hovorca hnutia Zabihulláh Mudžáhid v rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag uviedol, že spolupráca Nemecka s Američanmi v Afganistane bola síce „poľutovaniahodná“, už je však „odpustená“.

Nemecká kancelárka jeho výroky nekomentovala a k otázke nadviazania oficiálnych diplomatických vzťahov sa priamo nevyjadrila.

Viac k témam: Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecko podľa Merkelovej musí komunikovať s Talibanom, aby dostalo svojich spolupracovníkov do bezpečia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.