Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Ďalšia Orbánova opora končí. Generálny prokurátor odstúpil po tlaku zo strany novej vlády
- Orbán prešiel do protiútoku; obvinenia z korupcie sú podľa neho len snahou o likvidáciu Fideszu
- Lavrov vyhlásil, že sa stretne s Rubiom, rokovať budú o vojnách na Ukrajine aj Blízkom východe
- Starosta New Yorku vyzval na zatknutie Netanjahua, mesto na to podľa neho nemá právomoci
- 24 hodín vo vojenskej nemocnici v Dnipre: Tam, kde vojna nikdy nekončí
Moc v západoafrickom štáte Guinea prevzala armáda, miesto pobytu prezidenta Condého nie je známe
Webnoviny 5. september 2021 550
5.9.2021 (Webnoviny.sk) - Moc v západoafrickom štáte Guinea prevzala armáda. Vo vysielaní štátnej televízie to oznámil v nedeľu plukovník Mamadi Doumbouya. Niekoľko hodín predtým v blízkosti prezidentského paláca vypukla silná prestrelka.
Miesto pobytu prezidenta Alpha Condého nie je známe a plukovník meno 83-ročného štátnika vo svojom príhovore nespomenul.
Zrušili ústavu a zavreli hranice
Uviedol iba, že „personalizácia politického života sa skončila“ a moc už (armáda) nezverí „jednej osobe, ale ľudu“. Ústava je zrušená a hranice zeme sú teraz uzavreté, dodal Doumbouya.
Guineou, ktorá napriek významným zdrojom surovín patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta, už niekoľko mesiacov otriasa hlboká politická a hospodárska kríza, ktorú ešte zhoršila pandémia koronavírusu.
Condé chcel vládnuť naďalej
Minulý rok prezident Condé presadil zmenu ústavy, ktorá mu umožnila uchádzať sa o zvolenie do tretieho funkčného obdobia. V októbri podľa oficiálnych údajov zvíťazil.
Sporné voľby sprevádzali násilnosti a podozrenia z podvodov, čo následne viedlo k masovým protestom. Pri zrážkach s bezpečnostnými silami vtedy zomreli desiatky ľudí.
Viac k témam: politická kríza, vojenský puč
Zdroj: Webnoviny.sk - Moc v západoafrickom štáte Guinea prevzala armáda, miesto pobytu prezidenta Condého nie je známe © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Na pomoc ľuďom po zemetrasení vo Venezuele vyzbierali Slováci už viac ako stotisíc eur
Jún priniesol mierny rast nezamestnanosti, dôvodom je prílev absolventov
Enviropolícia hľadá páchateľa, ktorý pri venčení postrelil psa. O pomoc žiada verejnosť – FOTO