Utorok, 16. júl 2024
Slnečno  27,4 °C
Mimoriadne správy

Nemecké úrady vydali nový zatykač, muž nelegálne exportoval súčiastky na výrobu dronov do Ruska

 Webnoviny  29. august 2023  287  
Nemecké úrady vydali nový zatykač, muž nelegálne exportoval súčiastky na výrobu dronov do Ruska

29.8.2023 (SITA.sk) - Nemecké úrady zatkli muža s nemecko-ruským občianstvom za porušenie zákona o zahraničnom obchode. Toho sa podľa vyšetrovateľov dopustil nelegálnym exportom elektronických súčiastok spoločnosti v Rusku, ktorá sa zaoberá výrobou vojenského materiálu a príslušenstva, uviedla nemecká spolková prokuratúra.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Podozrivého Waldemara W. zatkli ešte v marci. V pondelok však vtedajší zatykač, ktorý vydal súd v Mannheime, nahradil zatykač vydaný spolkovým vyšetrujúcim sudcom.

Obchádzal európske sankcie


Federálna prokuratúra uviedla, že podozrivý bol generálnym riaditeľom dvoch spoločností, ktoré založil v západonemeckej spolkovej krajine Sársko pre medzinárodný obchod s elektronickými súčiastkami. V období od januára 2020 do marca 2023 pri 26 príležitostiach vyviezol elektronické komponenty spoločnosti v Rusku, ktorej výroba zahŕňa dron Orlan 10, ktorý v súčasnosti používajú ruské ozbrojené sily vo vojne na Ukrajine.

Dané komponenty sú bežnou súčasťou tohto typu dronu a platia na ne európske sankcie. Tie podozrivý obchádzal tak, že najprv doviezol daný tovar zo zahraničia do Nemecka a potom ich exportoval do Ruska, čiastočne prostredníctvom spoločnosti v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko, ktorú kontroloval.

Prepravoval aj cez Dubaj či Litvu


Export pôvodne uskutočňoval do dvoch civilných falošných spoločností so sídlom v Rusku. Po konzultácii s podozrivým tieto spoločnosti zabezpečili odoslanie tovaru vojenskému výrobcovi.

Po začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 podozrivý prešiel na prepravu tovaru do Ruska cez ďalšie miesta ako Dubaj či Litva s pomocou údajných príjemcov v tretích krajinách. Celková hodnota nelegálne vyvezených komponentov predstavuje približne 715-tisíc eur.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Drony, rusko-ukrajinský konflikt, Zatykač
Zdroj: SITA.sk - Nemecké úrady vydali nový zatykač, muž nelegálne exportoval súčiastky na výrobu dronov do Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.