Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  25,8 °C
Mimoriadne správy

NATO sa nesmie rozdeliť na USA a Európu, Stoltenberg varuje členské krajiny pred vytváraním neistoty

 Webnoviny  15. február 2024  112  
NATO sa nesmie rozdeliť na USA a Európu, Stoltenberg varuje členské krajiny pred vytváraním neistoty

15.2.2024 (SITA.sk) - Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg upozornil členské štáty, aby nedovolili rozdelenie aliancie na Spojené štáty a Európu.

Potenciálny návrat Trumpa


S potenciálnym návratom amerického exprezidenta Donalda Trumpa do úradu rastú obavy o záväzky Washingtonu voči jeho spojencom. Znepokojenie vyvolávajú aj stranícke boje v Kongrese o pomoci Ukrajine na pozadí ochabujúcich zásob a zdrojov Kyjeva.

Európski lídri a ďalší vysokí predstavitelia varovali, že Európa musí viac investovať do svojich armád a nových technológií a zvýšiť výrobu zbraní.

Vítam, že európski spojenci investujú viac do obrany, a NATO na to vyzývalo mnoho, mnoho rokov. To však nie je alternatíva k NATO. Je to vlastne spôsob, ako posilniť NATO. A nemali by sme ísť cestou, ktorá by naznačovala, že sa snažíme oddeliť Európu od Severnej Ameriky,“ povedal Stoltenberg novinárom v centrále aliancie v Bruseli, kde predsedal stretnutiu ministrov obrany.

Jadrový dáždnik


Stoltenberg reagoval aj na reči, ktoré sa objavili v ostatných týždňoch o tom, že by Európa mala vyvinúť jadrový dáždnik. Jediné jadrové mocnosti v Európe sú Veľká Británia a Francúzsko. To sa tradične považuje za protiváhu vplyvu USA v NATO a nezúčastňuje sa na stretnutiach skupiny NATO pre jadrové plánovanie.

NATO má jadrové odstrašovanie a toto funguje už desaťročia," povedal Stoltenberg. „Nemali by sme robiť nič, čo by to podkopalo. To len vytvorí viac neistoty a viac priestoru pre nesprávne kalkulácie a nedorozumenia.

Viac k témam: bývalý americký prezident, Generálny tajomník NATO, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - NATO sa nesmie rozdeliť na USA a Európu, Stoltenberg varuje členské krajiny pred vytváraním neistoty © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.