Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,9 °C
Mimoriadne správy

Bývalý francúzsky prezident Sarkozy bol odsúdený na domáce väzenie, je vinný z nezákonného financovania kampane

 Webnoviny  15. február 2024  113  
Bývalý francúzsky prezident Sarkozy bol odsúdený na domáce väzenie, je vinný z nezákonného financovania kampane

15.2.2024 (SITA.sk) - Odvolací súd v Paríži v stredu potvrdil rozsudok o vine pre bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho za nezákonné financovanie volebnej kampane v roku 2012.

Sarkozy bol odsúdený v roku 2021 súdom nižšieho stupňa, ktorý mu vymeral trest v podobe ročného domáceho väzenia, v rámci ktorého bude musieť nosiť elektronický monitorovací náramok.

Rok domáceho väzenia


Odvolací súd v Paríži v stredu pre Sarkozyho potvrdil rok domáceho väzenia, z toho šesť mesiacov podmienečne. Exprezidentov právnik povedal, že sa odvolá na najvyššom súde krajiny. Vzhľadom na prebiehajúce odvolanie nemôže byť Sarkozy podľa francúzskeho práva uväznený.

Sarkozyho obvinili, že pred voľbami, v ktorých ho porazil socialista Francois Hollande, investoval do svojej kampane takmer dvojnásobok povoleného limitu 22,5 milióna eur. Súd skonštatoval, že hoci 69-ročný politik vedel o zákonnom limite, úmyselne nekontroloval dodatočné výdavky. Niekdajší prezident, ktorý vládol v rokoch 2007 - 2012, akékoľvek pochybenia odmieta.

Niektorí uznali vinu


V súvislosti s nelegálnym financovaním Sarkozyho kampane sa pred súd okrem neho postavilo aj 13 ďalších ľudí vrátane členov jeho strany Republikáni, účtovníkov a šéfov komunikačnej skupiny Bygmalion, ktorá organizovala jeho zhromaždenia.

Čelili obvineniam z falšovania, narušenia dôvery, podvodu a spoluúčasti na nezákonnom financovaní kampane. Niektorí z obvinených uznali vinu a popísali systém falošných faktúr, ktoré mali zakryť nadmerné financovanie.

Viac k témam: Súdy, Volebná kampaň, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Bývalý francúzsky prezident Sarkozy bol odsúdený na domáce väzenie, je vinný z nezákonného financovania kampane © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.