Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18 °C
Mimoriadne správy

USA zhromaždila citlivé informácie o ruských protisatelitných zbraniach, považujú to za hrozbu pre národnú bezpečnosť

 Webnoviny  15. február 2024  100  
USA zhromaždila citlivé informácie o ruských protisatelitných zbraniach, považujú to za hrozbu pre národnú bezpečnosť

15.2.2024 (SITA.sk) - Spojené štáty zhromaždili citlivé informácie o ruských protisatelitných zbraniach. Podľa agentúry AP, ktorá sa odvoláva na štyri osoby oboznámené s touto záležitosťou, boli tieto správy zdieľané na najvyšších úrovniach vlády USA.

Republikánsky predstaviteľ v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu Michael Turner naliehal na administratívu prezidenta Joea Bidena, aby odtajnila informácie o spomenutých zbraniach, ktoré označil za vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť. Turner neuviedol žiadne podrobnosti o povahe hrozby a Bidenova administratíva to odmietla riešiť. Niekoľko popredných zákonodarcov vrátane predsedu Snemovne reprezentantov Mikea Johnsona však varovalo pred prílišným znepokojením.

Uvedená hrozba sa údajne týka ruskej protisatelitnej zbrane rozmiestnenej vo vesmíre. Takáto zbraň by vraj mohla predstavovať veľké nebezpečenstvo pre americké satelity, ktoré každú hodinu prenášajú miliardy bajtov dát. Asistent, pod podmienkou zachovania anonymity vzhľadom na citlivosť záležitosti, povedal, že ešte nie je jasné, či má ruská zbraň jadrovú schopnosť, ale povedal, že existujú obavy.

Hrozba, na ktorú upozornil Turner, nie je podľa amerických predstaviteľov oboznámených so spravodajskými službami aktívna. Jeden z nich povedal, že predstavitelia spravodajských služieb považujú hrozbu za závažnú, ale nemala by vyvolávať paniku.

Viac k témam: Protisatelitná zbraň, Snemovňa reprezentantov
Zdroj: SITA.sk - USA zhromaždila citlivé informácie o ruských protisatelitných zbraniach, považujú to za hrozbu pre národnú bezpečnosť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.