Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  20,8 °C
Mimoriadne správy

NATO ešte nikdy nebolo jednotnejšie a robí všetko preto, aby Ukrajina ostala slobodná nezávislá a suverénna

 Webnoviny  20. január 2023  133  
NATO ešte nikdy nebolo jednotnejšie a robí všetko preto, aby Ukrajina ostala slobodná nezávislá a suverénna

20.1.2023 (Webnoviny.sk) - Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) ešte nikdy nebola taká jednotná. Vyjadril sa tak predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley. Informuje o tom portál Sky News.

Sila a jednota NATO


„Za 43 rokov, čo nosím uniformu, toto je najjednotnejšie NATO, aké som kedy videl,“ skonštatoval generál Milley na leteckej základni Ramstein v Nemecku, kde sa stretli zástupcovia viac ako 50 krajín, aby prediskutovali pomoc Ukrajine.

I keď sa vojna podľa neho za posledných 11 mesiacov zmenila, „misia tejto skupiny ... zostala rovnaká“ a sú odhodlaní podporovať Ukrajinu, aby sa dokázala brániť proti nelegálnej a nevyprovokovanej ruskej agresii. „Slovami prezidenta Bidena… čokoľvek treba, ako dlho bude treba na to, aby ostala Ukrajina slobodná, nezávislá a suverénna“. Stretnutia kontaktnej skupiny sú podľa Milleyho jasnou známkou odhodlania spojencov.

Prezident Putin a Rusko si nakoniec uvedomia chybu svojho strategického omylu“ na Ukrajine, povedal ďalej s tým, že kým „Putin neukončí túto vojnu - vojnu, pre ktorú sa rozhodol - budú krajiny kontaktnej skupiny pokračovať v podpore Ukrajiny,“ prisľúbil.

Náročná misia


Zároveň však upozornil, že tento rok bude „veľmi, veľmi zložité“ vojensky vytlačiť z Ukrajiny všetky ruské sily. Dôvodom je podľa neho obrovská dĺžka frontovej línie, ktorá sa tiahne od Charkova na severovýchode až po Cherson na juhu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Takže je to obrovské územie. A na tomto území stále zostáva veľa ruských síl na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny,“ vysvetlil a dodal, že to „neznamená, že sa to nemôže stať, neznamená to, že sa to nestane, ale bude to veľmi, veľmi ťažké“.

Americký minister obrany Lloyd Austin na tlačovej konferencii po rokovaniach v Ramsteine ubezpečil, že Kontaktná skupina pre podporu Ukrajiny nepoľaví a Spojené štáty sú odhodlané viesť tieto koordinované snahy.

Podpora slobody a suverenity


„Tlačíme na to, aby sme naplnili požiadavky Ukrajiny na tanky a ďalšie obrnené vozidlá,“ vyjadril sa a pripomenul, že Spojené kráľovstvo ohlásilo významný dar svojich tankov Challenger Ukrajine, čo bude prvé nasadenie západných bojových tankov na Ukrajine.

V súvislosti s toľko skloňovanými nemeckými tankmi Leopard 2 však podľa Austina dnes nepadlo žiadne rozhodnutie.

Spojené štáty tiež podľa Sky News vyzvali Ukrajinu, aby pozdržala ďalšiu ofenzívu, kým im spojenci nedoručia ďalšie zbrane a vojaci neabsolvujú potrebný výcvik.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Americká vojenská základňa Ramstein, Bojový tank Leopard 2A4, rusko-ukrajinský konflikt, tanky Challenger 2
Zdroj: Webnoviny.sk - NATO ešte nikdy nebolo jednotnejšie a robí všetko preto, aby Ukrajina ostala slobodná nezávislá a suverénna © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.