Sobota, 10. december 2022
Malá oblačnosť  0,7 °C
Mimoriadne správy

Naď rokoval v Ramsteine o pomoci Ukrajine a navrhol, že ich vojenský výcvik môže byť na území Slovenska

 Webnoviny   9. september 2022  43
Naď rokoval v Ramsteine o pomoci Ukrajine a navrhol, že ich vojenský výcvik môže byť na území Slovenska

9.9.2022 (Webnoviny.sk) - Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) sa v priestoroch leteckej základne Ramstein v Nemecku zúčastnil na multilaterálnom rokovaní tzv. Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Témami stretnutia vo formáte ministrov obrany bola aktuálna situácia na bojisku, ako aj potreby ukrajinských ozbrojených síl v oblastiach poskytovania materiálnej pomoci a výcviku.

Lídri však diskutovali aj o iniciatívach na podporu výrobných kapacít spoločností obranného priemyslu v záujme posilnenia schopností podporovať obranné úsilie Ukrajiny. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Poskytnutie výcviku na Slovensku


Na margo výcvikových potrieb Ukrajiny zopakoval, že Slovensko je pripravené diskutovať o možnostiach sprostredkovania špecializovaných spôsobilostí pre ukrajinské ozbrojené sily.

„Poskytnutie výcviku na území SR by mohlo byť súčasťou nášho eventuálneho príspevku do novovytvorenej vojenskej asistenčnej misie EÚ na Ukrajine,“ doplnil šéf rezortu obrany s tým, že rozsah a forma takejto pomoci zo strany Slovenska musia okrem potrieb ukrajinských ozbrojených síl reflektovať taktiež dostupné možnosti SR.

Piate stretnutie v poradí


Takzvaná kontaktná skupina pre podporu Ukrajiny vznikla 26. apríla 2022 v rámci prvého stretnutia viac ako 40 štátov k tejto téme, ktoré sa uskutočnilo z iniciatívy USA práve na leteckej základni Ramstein v Nemecku. Zámerom skupiny sú rokovania na pravidelnej báze. Stretnutie v tomto formáte bolo už piate v poradí.

„Naša ochota a odhodlanie adresovať špecifické požiadavky ukrajinskej strany sú stále aktuálne. Verím, že posilňovaním budovania kapacít a spôsobilostí ukrajinských ozbrojených síl budeme čoraz bližšie k ukončeniu tejto nezmyselnej ruskej agresie a víťazstvu slobodnej Ukrajiny,“ uviedol minister Naď.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: materiálna pomoc, Rokovanie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Naď rokoval v Ramsteine o pomoci Ukrajine a navrhol, že ich vojenský výcvik môže byť na území Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.