Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Nacionalista Girkin sa chce uchádzať o post ruskej hlavy štátu. Tvrdí, že je lepší vojnový stratég ako Putin

 Webnoviny  31. august 2023  256  
Nacionalista Girkin sa chce uchádzať o post ruskej hlavy štátu. Tvrdí, že je lepší vojnový stratég ako Putin

31.8.2023 (SITA.sk) - Ruský nacionalista Igor Girkin, ktorý je vo väzbe, oznámil, že sa chce v prezidentských voľbách v marci 2024 uchádzať o post ruskej hlavy štátu.

Minister obrany


Girkin, ktorý ako provojnový bloger vystupuje pod menom Strelkov, to uviedol vo štvrtok vo vyhlásení zverejnenom na komunikačnej platforme Telegram. Informuje o tom web Politico.

Girkin sa stal známy v roku 2014, keď sa na krátke obdobie stal ministrom obrany separatistickej Doneckej ľudovej republiky.

Holandský súd ho v neprítomnosti odsúdil pre jeho rolu v zostrelení lietadla spoločnosti Malaysian Airlines, v ktorom zomrelo 298 ľudí.

Sľuby Girkina


V súvislosti s ohlásením snahy stať sa prezidentom Girkin napísal, že je lepší vojenský stratég ako dlhoročný ruský vodca Vladimir Putin. Ďalej uviedol, že nemá záväzky voči klanom ruských oligarchov a na rozdiel od Putina nikdy nedôveroval Západu.

Viac o téme: Vojna na UkrajineZároveň sľúbil potlačenie korupcie v ruskom obrannom sektore, ktorá je podľa neho hlavným dôvodom neúspešnej vojenskej kampane na Ukrajine. Girkin tiež konštatoval, že by v prípade zvolenia nezostal vo funkcii tak dlho ako Putin.

Problémom Girkina je však to, že ho v júli zatkli na základe obvinení z extrémizmu po tom, ako na Telegrame kritizoval Putina a posmieval sa z neho. Ak ho usvedčia, mohol by zostať vo vezení do 5 rokov a podľa ruskej ústavy by sa nemohol uchádzať o post prezidenta.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Rusku, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Nacionalista Girkin sa chce uchádzať o post ruskej hlavy štátu. Tvrdí, že je lepší vojnový stratég ako Putin © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.