Piatok, 12. júl 2024
Búrka  20,8 °C
Mimoriadne správy

Lukašenko považuje vyhostenie wagnerovcov za hlúpe, okolité krajiny varujú pred zatvoreným hraníc

 Webnoviny  31. august 2023  287  
Lukašenko považuje vyhostenie wagnerovcov za hlúpe, okolité krajiny varujú pred zatvoreným hraníc

31.8.2023 (SITA.sk) - Bieloruský vodca Alexander Lukašenko označil požiadavky o vyhostenie žoldnierov z ruskej Wagnerovej skupiny z Bieloruska za „nerozumné a hlúpe“.

Situácia na hraniciach


Reagoval tak na žiadosť ministrov Poľska, Litvy, Lotyšska a Estónska, ktorí sa v pondelok stretli vo Varšave, aby prediskutovali situáciu na hraniciach s Bieloruskom, kde sú niektorí wagnerovci od neúspešnej júnovej vzbury. Informuje o tom spravodajský portál Politico.

„V Poľsku, Litve alebo iných pobaltských štátoch by nemal byť jediný zahraničný vojak. Potom môžeme tiež tvrdiť, že sa tu nachádzajú vojaci z iných krajín,“ vyhlásil Lukašenko počas stretnutia bezpečnostnej rady. „Ale zatiaľ sú to nerozumné a hlúpe požiadavky,“ dodal.

Vyhostenie wagnerovcov


Ministri Poľska a pobaltských štátov vo svojom vyhlásení požiadali Lukašenkovu vládu, aby zo svojho územia vyhostila žoldnierov z Wagnerovej skupiny okamžite.

Tiež žiadajú, aby odviedla nezdokumentovaných migrantov z pohraničných oblastí a poslala ich do domovských krajín. Zároveň varovali, že ak nastane „kritický incident“ na hraniciach s niektorou z ich krajín, zatvoria svoju hranicu s Bieloruskom.

Príchod wagnerovcov zvýšil napätie medzi Bieloruskom, Poľskom a Pobaltím. Krajiny susediace s Bieloruskom posilnili bezpečnosť na hraniciach. Bielorusko zas pri hraniciach s Poľskom a Litvou nedávno začalo vojenské cvičenia.

Viac k témam: Bieloruský prezident, Vyhostenie, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk - Lukašenko považuje vyhostenie wagnerovcov za hlúpe, okolité krajiny varujú pred zatvoreným hraníc © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.