Piatok, 31. marec 2023
Mimoriadne správy

Na Wikipedii odhalili sieť redaktorov, ktorí upravovali články o vojne na Ukrajine v prospech Ruska

 Webnoviny  20. október 2022  57
Na Wikipedii odhalili sieť redaktorov, ktorí upravovali články o vojne na Ukrajine v prospech Ruska

20.10.2022 (Webnoviny.sk) - Vo svetoznámej internetovej encyklopédii Wikipedia bola objavená sieť redaktorov, ktorí podsúvali ruské naratívy o vojne na Ukrajine. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Na uvedenú sieť natrafili dve britské analytické centrá, ktoré skúmali dezinformácie na Wikipedii. Analyzovali činnosť 86 redaktorov, ktorí boli zablokovaní z dôvodu porušenia etického kódexu Wikipedie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Zablokovaní" redaktori navonok nebadane robili jemné zmeny v článkoch, v ktorých sa snažili manipulovať s informáciami a aspoň mierne ich nakloniť v prospech proruského naratívu. Podľa analytikov týmto chceli minimalizovať objektivitu prozápadných verzií a maximalizovať objektivitu prokremeľských verzií.

Títo redaktori neustále vkladali odkazy na ruské štátne médiá a vytvorili aj témy, aby naklonili historické pozadie smerom k proruským naratívom.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Wikipédia
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Wikipedii odhalili sieť redaktorov, ktorí upravovali články o vojne na Ukrajine v prospech Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.