Sobota, 20. júl 2024
Zamračené  22 °C
Mimoriadne správy

Na samite NATO vo Washingtone predstavia Ukrajine konkrétne možnosti na vstup do aliancie

 Webnoviny   4. júl 2024  65  
Na samite NATO vo Washingtone predstavia Ukrajine konkrétne možnosti na vstup do aliancie

4.7.2024 (SITA.sk) - Na nadchádzajúcom samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) vo Washingtone budú Ukrajine predstavené „konkrétne možnosti“ na zrýchlenie jej budúceho členstva v aliancii.

Odstrašenie Ruska


Ako referuje web Ukrajinská pravda, v rozhovore pre Hlas Ameriky to zástupca amerického námestníka ministra zahraničných vecí pre európske a euroázijské záležitosti Douglas Jones.

Očakáva sa, že v záverečnej deklarácii bude potvrdené, že Ukrajina sa stane členom NATO, avšak konkrétne znenie tejto formulácie ešte musí byť dohodnuté.

Jones tiež spomenul, že aliancia bude diskutovať o tom, ako pomôcť Ukrajine chrániť sa pred ruskou agresiou v súčasnosti, ako odstrašiť Rusko v budúcnosti a ako sa pripraviť na vstup do NATO.

Ministri partnerských krajín


Na samite vo Washingtone budú tiež ministri zahraničných vecí 35 partnerských krajín, ktoré nie sú členmi NATO. Zúčastnia sa na ňom predstavitelia Izraela, Egypta, Jordánska, Kataru a Spojených arabských emirátov.

Tento samit bude už tretím po sebe idúcim, na ktorom sa zúčastnia nielen hlavy štátov všetkých 32 členských krajín NATO, ale aj lídri indo-tichomorských partnerských krajín ako Austrália, Japonsko, Južná Kórea a Nový Zéland. Podľa Jonesa je jedným z kľúčových bodov agendy rozvoj odolnosti týchto spojencov voči hrozbám a výzvam zo strany Číny.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vstup Ukrajiny do NATO
Zdroj: SITA.sk - Na samite NATO vo Washingtone predstavia Ukrajine konkrétne možnosti na vstup do aliancie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.