Streda, 28. júl 2021
Slnečno  26,3 °C
Mimoriadne správy

Na farmách v Dánsku prepukol COVID-19, zlikvidovať musia vyše dvoch miliónov noriek (video)

 Webnoviny  12. október 2020  117
Na farmách v Dánsku prepukol COVID-19, zlikvidovať musia vyše dvoch miliónov noriek (video)

12.10.2020 (Webnoviny.sk) - Dánski veterinári a farmári začali likvidáciu prinajmenšom 2,5 milióna noriek na severe krajiny, keďže sa zistilo nakazenie zvierat koronavírusom na najmenej 63 farmách.

Viac o téme: Koronavírus


Informovali o tom v pondelok dánske úrady, ktoré uviedli, že chovatelia s nenakazenými norkami dostanú stopercentné odškodnenie, ale farmári s nakazenými zvieratami dostanú nižšie kompenzácie. Cieľom tohto kroku je motivovať chovateľov, aby bránili infikovaniu chovov.

Dánsko patrí k najväčším exportérom noriek na svete a podľa odhadu produkuje 17 miliónov kožušín ročne. Väčšina exportu smeruje na trhy Číny a Hongkongu.

Vedci stále zisťujú, ako sa norky nakazili a či môžu infikovať ľudí. Predpokladá sa, že norky sa nakazili od chovateľov.

Holandské úrady však tvrdia, že niektorí zamestnanci fariem sa neskôr spätne nakazili od noriek. V auguste Holandsko zakázalo chov noriek na tri roky pre rastúci počet nákaz na farmách.Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, norky
Zdroj: Webnoviny.sk - Na farmách v Dánsku prepukol COVID-19, zlikvidovať musia vyše dvoch miliónov noriek (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.