Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,5 °C
Mimoriadne správy

Muža iránskeho pôvodu odsúdili v Nórsku za smrteľný útok počas LGBTQ+ festivalu na tridsať rokov väzenia

 Webnoviny   4. júl 2024  71  
Muža iránskeho pôvodu odsúdili v Nórsku za smrteľný útok počas LGBTQ+ festivalu na tridsať rokov väzenia

4.7.2024 (SITA.sk) - Súd v Osle uznal Nóra iránskeho pôvodu vinným z terorizmu za smrteľný útok počas LGBTQ+ festivalu v roku 2022. Odsúdil ho na 30 rokov väzenia.

Streľbu na troch miestach v Osle, hlavne pred populárnym gej barom London Pun, v júni 2022 neprežili dvaja ľudia a deväť utrpelo vážne zranenia.

Osloský súd uviedol, že Zaniar Matapour vystrelil do davu 10 rán zo samopalu a osem rán z ručnej zbrane. Podľa súdu odsúdený je už niekoľko rokov radikalizovaný a sľúbil vernosť extrémistickej skupine Islamský štát.

Jeho 30-ročný trest je najvyšší trest od novely zákona o terorizme z roku 2015. Matapour môže požiadať o podmienečné prepustenie po 20 rokoch. Prepustia ho však len v prípade, že ho už nebudú považovať za nebezpečného.

Viac k témam: LGBTQ, streľba v Osle, Terorizmus
Zdroj: SITA.sk - Muža iránskeho pôvodu odsúdili v Nórsku za smrteľný útok počas LGBTQ+ festivalu na tridsať rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.