Pondelok, 11. december 2023
Mrznúci dážď  0 °C
Mimoriadne správy

Moskva vyčleňuje tretinu štátneho rozpočtu na vojnu na Ukrajine, plánuje aj zvýšiť objem štátnych pôžičiek

 Webnoviny   2. október 2023  80  
Moskva vyčleňuje tretinu štátneho rozpočtu na vojnu na Ukrajine, plánuje aj zvýšiť objem štátnych pôžičiek

2.10.2023 (SITA.sk) - Rusko neplánuje ukončiť vojnu na Ukrajine ani nepreferuje mierové riešenie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Vyčlenenie tretiny rozpočtu


Dôkazom toho je vyčlenenie takmer tretiny svojich celkových rozpočtových výdavkov v roku 2024 na obranné účely. Ako referuje web news.sky.com, vyplýva to z navrhovaných plánov Kremľa.

Moskva taktiež plánuje zvýšiť objem štátnych pôžičiek, aby mohla v nadchádzajúcich rokoch ešte viac financovať svoju „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine, pričom navrhovaný rozpočet počíta s tým, že príjmy Ruska z ropy a zemného plynu sa vrátia na úroveň pred inváziou.

Zvýšenie o viac ako tri percentá


Podľa rozpočtových dokumentov ministerstva financií, ktoré načrtávajú vládne fiškálne plány na roky 2024 - 2026, budú výdavky v rámci sekcie „národná obrana“ v budúcom roku celkovo 10,78 bilióna rubľov. V roku 2021, rok predtým, ako Moskva spustila inváziu na Ukrajinu, tvorili výdavky na obranu 14,4 % celkových výdavkov, pričom v nasledujúcom roku vzrástli na 17,7 %.

Ruský minister financií Anton Siluanov minulý týždeň povedal: „Štruktúra rozpočtu ukazuje, že hlavný dôraz sa kladie na zabezpečenie nášho víťazstva - armádu, obranyschopnosť, ozbrojené sily, bojovníkov... Všetko potrebné pre front, všetko potrebné pre naše víťazstvo je v rozpočte.“

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: obranné výdavky, Ruská ropa, rusko-ukrajinský konflikt, ruský minister financií, Štátny rozpočet, Výdavky na obranu
Zdroj: SITA.sk - Moskva vyčleňuje tretinu štátneho rozpočtu na vojnu na Ukrajine, plánuje aj zvýšiť objem štátnych pôžičiek © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.