Piatok, 31. marec 2023
Oblačno  6,2 °C
Mimoriadne správy

Mitsotakis reagoval na ostrejšiu rétoriku Erdogana a vylúčil ozbrojený konflikt s Tureckom

 Webnoviny  12. september 2022  55
Mitsotakis reagoval na ostrejšiu rétoriku Erdogana a vylúčil ozbrojený konflikt s Tureckom

12.9.2022 (Webnoviny.sk) - Grécky premiér si nevie predstaviť, že by napätie so susedným Tureckom mohlo niekedy eskalovať do ozbrojeného konfliktu. Kyriakos Mitsotakis to pre agentúru AP povedal na tlačovej konferencii na Medzinárodnom veľtrhu v Solúne v reakcii na nedávnu ostrejšiu rétoriku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„Neverím, že sa to niekedy stane. A ak by sa to, nedajbože, stalo, Turecko by dostalo absolútne devastujúcu odpoveď. A myslím si, že oni to dobre vedia. Turecko pozná kompetenciu gréckych síl," odpovedal Mitsotakis na otázku.

Erdoganove neprijateľné komentáre


Erdogan obvinil Grécko, ktoré je spolu s Tureckom členom NATO, z toho, že okupuje údajne demilitarizované ostrovy v Egejskom mori a pohrozil, že Ankara podnikne kroky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Mitsotakis povedal, že napriek Erdoganovým „neprijateľným" komentárom je stále otvorený dialógu a stretnutiu s ním.

Podpora Grécka pre Ukrajinu


Predseda gréckej vlády spojil jednoznačnú podporu Grécka pre Ukrajinu s obavami, že ak Rusko zvíťazí, mohlo by slúžiť ako príklad pre iné krajiny s expanzívnymi tendenciami.

„Existuje deliaca čiara medzi krajinami, ktoré rešpektujú nedotknuteľnosť hraníc, pravidlá medzinárodného práva, a tými, ktoré veria, že na základe práva najsilnejších sa môžu zamerať na krajiny, o ktorých si myslia, že sú slabšie, a z rozmaru zmeniť hranice," skonštatoval Mitsotakis.

„Je veľmi dôležité dať Ukrajine možnosť vyjednať mier s Ruskom za vlastných podmienok a rozhodne nie ako porazenej v tejto vojne," dodal.

Viac k témam: Grécky premiér, rusko-ukrajinský konflikt, Turecký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Mitsotakis reagoval na ostrejšiu rétoriku Erdogana a vylúčil ozbrojený konflikt s Tureckom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.