Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Ministri štátov EÚ sa stretnú v Bruseli, aby rokovali o delostreleckých granátoch pre Ukrajinu

 Webnoviny  20. marec 2023  75  
Ministri štátov EÚ sa stretnú v Bruseli, aby rokovali o delostreleckých granátoch pre Ukrajinu

20.3.2023 (SITA.sk) - Ministri členských štátov Európskej únie (EÚ) sa v pondelok na stretnutí v Bruseli pokúšajú dokončiť plán dodania delostreleckých granátov Ukrajine, doplnenia ich vlastných zásob a posilnenia obranného priemyslu Európy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Na spoločnom zasadnutí ministrov zahraničia a obrany by mal šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba poskytnúť aktuálne informácie o najnovšom vývoji počas vojny na Ukrajine a stanoviť vojenské potreby krajiny.

Cieľom EÚ je tento rok poskytnúť Ukrajine milión 155-milimetrových delostreleckých granátov.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý stretnutiu predsedá, sa usiluje o schválenie návrhu poskytnúť jednu miliardu eur na povzbudenie členských krajín, aby poskytli delostrelecké granáty zo svojich zásob a akékoľvek objednávky na novú muníciu.

Ďalšia miliarda eur by potom išla na urýchlenie nových objednávok a povzbudenie členských krajín, aby spolupracovali na týchto nákupoch prostredníctvom Európskej obrannej agentúry alebo v skupinách najmenej troch krajín. Tretia časť plánu zahŕňa podporu európskeho obranného priemyslu, aby mohol z dlhodobého hľadiska zvýšiť výrobu. Predstavitelia EÚ uviedli, že v prípade schválenia by nové spoločné objednávky mohli byť vydané do mája.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: delostrelecké granáty, rusko-ukrajinský konflikt, Stretnutie ministrov, vojenská invázia, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Ministri štátov EÚ sa stretnú v Bruseli, aby rokovali o delostreleckých granátoch pre Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.