Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  20,4 °C
Mimoriadne správy

Mestský súd v Prahe oslobodil Babiša a jeho niekdajšiu poradkyňu spod obžaloby v kauze Čapí hnízdo

 Webnoviny  14. február 2024  107  
Mestský súd v Prahe oslobodil Babiša a jeho niekdajšiu poradkyňu spod obžaloby v kauze Čapí hnízdo

14.2.2024 (SITA.sk) - Pojednávanie v kauze Čapí hnízdo bolo v stredu na mestskom súde v Prahe, keďže pôvodný oslobodzujúci rozsudok zrušil odvolací súd.

Do súdnej siene prišli i obaja obžalovaní - bývalý český premiér a šéf hnutia ANO Andrej Babiš a jeho niekdajšia poradkyňa Jana Nagyová.

Čapí hnízdo nemalo mať nárok


Obaja sú však podľa stredajšieho verdiktu súdu nevinní. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Štátny zástupca Jaroslav Šaroch požadoval pre oboch trojročnú podmienku s odkladom na päť rokov, pre Babiša pokutu 10 miliónov korún a pre Nagyovú 500-tisíc.

Podstatou kauzy bolo získanie 50-miliónovej európskej dotácie na výstavbu rekreačného areálu Farma Čapí hnízdo v Olbramoviciach na Benešovsku.

Na prostriedky z fondov mali mať nárok len malé a stredné podniky, čo podľa obžaloby Čapí hnízdo nebolo pre jeho väzby na materský holding Agrofert.

Babiš odmietal pochybenie


Šaroch predtým tvrdil, že Babiš nechal na prelome rokov 2007 a 2008 účelovo vyviesť Čapí hnízdo cez príbuzných zo svojho holdingu Agrofert, aby spĺňalo podmienku dotácie pre malé a stredné firmy a dosiahlo na peniaze.

Po zisku 50 miliónov sa potom zas vrátilo pod Babišov gigant.

Expremiér dlhodobo odmietal akékoľvek pochybenie a tvrdenia obžaloby, pričom argumentoval tým, že kauza je vymyslená s cieľom dostať ho z politiky.

Viac k témam: Kauza Čapí hnízdo, Súdny proces
Zdroj: SITA.sk - Mestský súd v Prahe oslobodil Babiša a jeho niekdajšiu poradkyňu spod obžaloby v kauze Čapí hnízdo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.