Pondelok, 8. august 2022
Zamračené  14,2 °C
Mimoriadne správy

Mariupoľ je so silami v koncoch, ukrajinský veliteľ hovorí o zostávajúcich posledných hodinách a prosí o pomoc (video)

 Webnoviny  20. apríl 2022  97
Mariupoľ je so silami v koncoch, ukrajinský veliteľ hovorí o zostávajúcich posledných hodinách a prosí o pomoc (video)

20.4.2022 (Webnoviny.sk) - Veliteľ námornej pechoty v obliehanom ukrajinskom meste Mariupoľ zverejnil v stredu v skorých ranných hodinách videoodkaz, v ktorom uviedol, že jeho mužom môžu zostávať už len hodiny. Major Serhij Volyna vo videu zaslanom spravodajskej televízii BBC a ďalším médiám uviedol, že jeho jednotky sa nevzdajú.

Prosba o medzinárodnú pomoc


Volyna prostredníctvom odkazu prosil o medzinárodnú pomoc pre 500 zranených vojakov a stovky žien a detí, ktoré sa podľa jeho slov schovávajú v mariupoľskej oceliarni.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt„Toto je náš najnovší príhovor svetu. Môže byť posledný. Je možné, že nám zostávajú už len dni alebo hodiny. Vyzývame svetových lídrov, aby nám pomohli,“ povedal Volyna.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine: Mariupoľ (fotografie)

Ruské jednotky prevyšujú ukrajinské


Obrovská oceliareň Azovstal sa stala poslednou pevnosťou ukrajinského odporu v Mariupoli. „Jednotky nepriateľa niekoľkonásobne prevyšujú naše, prevažujú vo vzduchu, v delostrelectve, v pozemných jednotkách, v strojoch a tankoch,“ povedal major Volyna, ktorý je veliteľom 36. brigády námornej pechoty.

Odmietol povedať, koľko ukrajinských vojakov zostalo v oceliarni, ale povedal, že majú „dobrého bojového ducha“. Situácia pre zranených však zostáva „veľmi zlá“. „Sú v pivnici, len tam hnijú,“ dodal.

Mariupoľ je pre Rusko strategickým cieľom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že v meste mohlo byť v dôsledku ruského bombardovania zabitých až 20-tisíc ľudí a neznámy počet obyvateľov násilne previezli na ruské územie.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Mariupoľ je so silami v koncoch, ukrajinský veliteľ hovorí o zostávajúcich posledných hodinách a prosí o pomoc (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.