Piatok, 31. marec 2023
Jasno  7 °C
Mimoriadne správy

Mapa Ukrajiny bez anektovaných území v nemeckej televízii je hoax

 Webnoviny  22. október 2022  107
Mapa Ukrajiny bez anektovaných území v nemeckej televízii je hoax

22.10.2022 (Webnoviny.sk) - Polícia SR vyvracia hoax o tom, že nemecká štátna televízia ZDF ukázala mapu Ukrajiny bez násilne anektovaných území Ruskom.

Televízia ZDF na Twitteri informovala, že fotografia kolujúca na internete je upravená fotka zo spravodajského programu Heute Journal z 10. októbra, ktorá bola na pozadí pridaná zámerne.

Zároveň uistila, že takúto mapu Ukrajiny nikdy nepoužila.

Obľúbený nástroj propagandistov


Polícia SR upozorňuje, že upravené fotografie sú obľúbeným nástrojom prokremeľských propagandistov.

Viac o téme: Vojna na UkrajineZobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Dezinformačné vody slovenského facebooku sa snažia legitimizovať ukradnutie ukrajinských území Ruskom. Aktuálne prebrali falošnú správu prokremeľských médií a proruských aktivistov o tom, že nemecká štátna televízia ZDF uznala anektované územia Ukrajiny ako súčasť Ruska," napísala Polícia SR.

Sabotáže na plynovode


Zároveň doplnila, že v skutočnosti sa spravodajstvo ZDF z 10. októbra od 12:30 nevenovalo téme „výpadkov vody a elektriny" na Ukrajine, ako tvrdili propagandisti, ale vyšetrovaniu sabotáže na plynovode Nord Stream. V archíve televízie sa nachádza celý program.

Hoax na Facebooku u nás šíril Tomáš Špaček z hnutia Republika. Na jeho účet polícia upozorňovala aj v prípade, keď zverejnil video českého dezinformátora Martina Kollera o údajnej genocíde Rusov na Ukrajine od roku 2014. Aj v tomto prípade išlo podľa polície o „absolútny nezmysel šírený ruskou propagandou".

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Hoaxy, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Mapa Ukrajiny bez anektovaných území v nemeckej televízii je hoax © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.