Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Maďarsko by malo vysvetliť rolu v prevoze ukrajinských vojnových zajatcov z Ruska, nakoľko s Kyjevom nevedie konštruktívny dialóg

 Webnoviny  19. jún 2023  78  
Maďarsko by malo vysvetliť rolu v prevoze ukrajinských vojnových zajatcov z Ruska, nakoľko s Kyjevom nevedie konštruktívny dialóg

19.6.2023 (SITA.sk) - Maďarsko by malo vysvetliť svoju rolu pri prepustení ukrajinských vojnových zajatcov z Ruska a tiež svoju komunikáciu o tejto veci s Kyjivom. Vyjadril sa tak hovorca Európskej komisie Peter Stano, informuje portál Ukrajinská pravda.

Návštevy neboli povolené


Peter Stano tak reagoval na vyjadrenie ukrajinského ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorého Maďarsko zadržiava 11 ukrajinských vojnových zajatcov, ktorých prevzalo z Ruska a nechce ukrajinským diplomatom umožniť ich návštevu. „Čo sa týka Maďarska, jeho úrady musia vysvetliť podrobnosti a ich účasť na prepustení ukrajinských občanov zadržiavaných Ruskom ako vojnových zajatcov, ako aj maďarskú komunikáciu o tejto záležitosti s ukrajinskými predstaviteľmi,“ povedal.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Poznamenal tiež, že Rusko musí dodržiavať svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného humanitárneho práva a za akýchkoľvek okolností zabezpečiť humánne zaobchádzanie s vojnovými zajatcami v súlade so Ženevskými konvenciami a nesmie ohrozovať ich životy.

Budapešť nevedie dialóg


Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí 19. júna informovalo, že podmienky zadržiavania ukrajinských zajatcov, ktorých do Maďarska premiestnili z Ruska, neumožňujú, aby boli považovaní za slobodných, pričom maďarská strana s Kyjevom v tejto veci nevedie konštruktívny dialóg.

Administratíva premiéra Orbána tvrdí, že Kyjev o presune ukrajinských vojnových zajatcov do Maďarska informovala, keď sa tak stalo, a že po príchode do Maďarska prestali byť zajatcami.

Motív prepravy


„V skutočnosti sú držaní v izolácii, nemajú prístup k otvoreným zdrojom informácií, s rodinami komunikujú v prítomnosti iných osôb a je im odopretý kontakt s veľvyslanectvom Ukrajiny. Pokusy ukrajinskej strany nadviazať konštruktívny dialóg s maďarskými orgánmi prostredníctvom oficiálnych diplomatických kanálov sú, žiaľ, ignorované,“ uviedol podľa ukrajinského portálu Európska pravda hovorca rezortu diplomacie Oleh Nikolenko a poznamenal, že takéto konanie Budapešti spochybňuje deklarované humanitárne motívy prepravy Ukrajincov do Maďarska a môže sa považovať za porušenie ustanovení európskeho Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Podľa neoficiálnych informácií mohlo byť prepustenie jedenástich ukrajinských vojnových zajatcov a ich prevoz do Maďarska osobnou iniciatívou podpredsedu vlády Zsolta Semjéna, o ktorej nikto iný z vlády nevedel.

Viac k témam: Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, rusko-ukrajinský konflikt, Ženevské konvencie z roku 1949
Zdroj: SITA.sk - Maďarsko by malo vysvetliť rolu v prevoze ukrajinských vojnových zajatcov z Ruska, nakoľko s Kyjevom nevedie konštruktívny dialóg © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.