Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3 °C
Mimoriadne správy

Maďarské obmedzovanie prístupu k azylovému procesu bude riešiť Súdny dvor Európskej únie

 Webnoviny  15. júl 2021  210
Maďarské obmedzovanie prístupu k azylovému procesu bude riešiť Súdny dvor Európskej únie

15.7.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru Európskej únie (EÚ) prípad Maďarska pre nezákonné obmedzenia prístupu ku konaniu o azyle.

Osobitné povolenie na vstup do krajiny


Tie sú podľa nej v rozpore s článkom šesť smernice o spoločných konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany, ktorý vyžaduje od členských štátov, aby zabezpečili účinné uplatňovanie práva požiadať o medzinárodnú ochranu ľuďom, ktorí sú štátni príslušníci tretích krajín alebo bez štátnej príslušnosti. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.

Štátni príslušníci tretích krajín podľa maďarského zákona z minulého roka, ktorý je dočasnej povahy, musia pred podaním žiadosti o medzinárodnú ochranu v Maďarsku najprv na maďarskom veľvyslanectve mimo EÚ urobiť vyhlásenie o zámere, v ktorom uvedú svoje želanie požiadať o azyl, a na tento účel musia dostať osobitné povolenie na vstup do krajiny.

Nezákonné obmedzovanie


Podľa EK je to však nezákonné obmedzenie prístupu ku konaniu o azyle, ktoré je v rozpore so smernicou o spoločných konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany v spojení s Chartou základných práv Európskej únie, pretože bráni osobám, ktoré sa nachádzajú na území Maďarska, vrátane hraníc, požiadať o medzinárodnú ochranu priamo tam.

Komisia si tiež myslí, že takéto pravidlo nemožno zdôvodniť riešením pandémie ochorenia COVID-19, tak ako deklaruje daný zákon. Preto postupuje Maďarsko Súdnemu dvoru EÚ.

Viac k témam: azyl, súdny proces
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarské obmedzovanie prístupu k azylovému procesu bude riešiť Súdny dvor Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.