Pondelok, 25. september 2023
Slnečno  19 °C
Mimoriadne správy

Macron vyzval na väčšiu nezávislosť Európy v protivzdušnej obrane, nemali by sme sa tak spoliehať na USA

 Webnoviny  20. jún 2023  86  
Macron vyzval na väčšiu nezávislosť Európy v protivzdušnej obrane, nemali by sme sa tak spoliehať na USA

20.6.2023 (SITA.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval európske štáty, aby sa snažili o viac nezávislosti v protivzdušnej obrane. Zároveň sa vyslovil proti prílišnému spoliehaniu sa na USA. Ide o dlhodobo spornú otázku, ktorá nadobudla novú naliehavosť vzhľadom na ruskú vojnu na Ukrajine.

Na vytvorenie vlastnej európskej stratégie ochrany vzdušného priestoru Macron vyzval v záverečnom prejave na pondelkovej konferencii ministrov obrany a ďalších zástupcov 20 európskych krajín v Paríži.

Presun produkcie na kontinent


Jednodňové stretnutie sa uskutočnilo pri príležitosti leteckého salónu v Paríži. Zúčastnili sa na ňom napríklad Nemecko, Veľká Británia, Švédsko ale aj susedia Ukrajiny, a to Poľsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Na rokovaní boli aj zástupcovia Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. Francúzsky prezident na podujatí presadzoval, aby európske zbrojovky vyrábali nezávislé vojenské systémy a presunuli produkciu na kontinent.

Otvorená kritika voči projektu


Francúzsko je otvorene kritické voči plánu zlepšenia európskych kapacít protivzdušnej obrany, ktorého lídrom je Nemecko. Na projekte Štítu európskej oblohy, ktorý odštartoval v závere minulého roka, sa podieľa 17 európskych štátov vrátane Veľkej Británie, ale nie Francúzsko.

Projekt by mal byť integrovaný so systémami protivzdušnej obrany NATO. Paríž je presvedčený, že tento projekt neadekvátne chráni európsku suverenitu, pretože sa predpokladá, že by mal byť v podstate založený na americkom a izraelskom priemysle.

Európa chrániaca Európu


Macron v pondelok ďalej povedal, že protiraketový systém Mamba, ktorý spoločne vyvinuli Francúzsko a Taliansko „teraz pôsobí na Ukrajine a chráni kľúčové zariadenia a životy". Dodávku tohto systému Kyjevu Paríž a Rím oznámili vo februári.

„Je to naozaj Európa chrániaca Európu," vyhlásil francúzsky prezident. Systém Mamba je súčasťou integrovaného systému protivzdušnej obrany Severoatlantickej aliancie.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Protivzdušná obrana, rusko-ukrajinský konflikt, systém protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba, vzdušný priestor
Zdroj: SITA.sk - Macron vyzval na väčšiu nezávislosť Európy v protivzdušnej obrane, nemali by sme sa tak spoliehať na USA © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.