Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  22,3 °C
Mimoriadne správy

Macron pošle Ukrajine stíhačky Mirage na obranu krajiny pred ruskou agresiou

 Webnoviny   7. jún 2024  56  
Macron pošle Ukrajine stíhačky Mirage na obranu krajiny pred ruskou agresiou

7.6.2024 (SITA.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok oznámil, že Paríž poskytne Ukrajine stíhačky Mirage na obranu krajiny pred ruskou agresiou.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Vyjadril sa po tom, ako sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripojil k svetovým lídrom vo Francúzsku na oslavách výročia Dňa D, čiže vylodenia spojencov počas druhej svetovej vojny v Normandii.

Macron pre francúzsku verejnoprávnu televíziu povedal, že v piatok oznámi novú spoluprácu s Ukrajinou a predaj bojových lietadiel Mirage 2005, ktoré „umožnia Ukrajine chrániť svoje územie a vzdušný priestor" pred ruskými útokmi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Veteráni aj svetoví lídri si pripomínajú 80. výročie vylodenia v Normandii (fotografie)

Francúzsko tiež začne s výcvikom ukrajinských pilotov, uviedol francúzsky líder. Opätovne zdôraznil, že Ukrajina by mala mať možnosť použiť zbrane, ktoré jej poskytli západní spojenci, na útoky na ruské vojenské ciele a na „neutralizáciu miest, z ktorých sa na krajinu útočí“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: Francúzsky prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky mirage, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Macron pošle Ukrajine stíhačky Mirage na obranu krajiny pred ruskou agresiou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.