Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Lotyšsko zavádza brannú povinnosť, na výber budú štyri typy vojenskej služby

 Webnoviny  11. júl 2022  97  
Lotyšsko zavádza brannú povinnosť, na výber budú štyri typy vojenskej služby

11.7.2022 (Webnoviny.sk) - Lotyšsko zavedie brannú povinnosť pre všetkých mužov vo veku 18 - 27 rokov. Tamojšie ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že všetci občania si budú musieť počas nasledujúcich piatich rokov vybrať jeden zo štyroch typov vojenskej služby - Štátnu obrannú službu, Národnú gardu, univerzitný kurz veliteľa oddielu alebo alternatívne služby na ministerstve vnútra, zdravotníctva alebo sociálnej starostlivosti.

Nové výzvy


Občianky v danej vekovej skupine budú mať rovnaké príležitosti na dobrovoľnej báze, uviedol rezort. Na svojej webstránke o tom informuje televízia CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Lotyšské obyvateľstvo si musí uvedomiť, že ak chceme prežiť, musíme jednoducho zvýšiť podiel obyvateľstva, ktoré absolvovalo vojenský výcvik a je pripravené zapojiť sa do boja. To by malo znížiť riziko, že Rusko zaútočí na Lotyšsko podľa vlastného uváženia,“ vyjadril sa minister obrany Artis Pabriks.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Bezpečnostné dôsledky rusko-ukrajinskej vojny podľa neho vedú k mnohým novým výzvam, pre ktorých prekonanie je treba „posilniť naše bojové schopnosti a rozvinúť vojenskú zálohu“.

Mesačný plat do 400 eur


V rámci prvej fázy projektu lotyšské ministerstvo obrany ponúkne od januára 2023 dobrovoľný vojenský výcvik lotyšským občanom vo veku 18 až 27 rokov. Narukovanie sa uskutoční vo dvoch etapách, v januári a júli. Ministerstvo odhaduje, že počas prvého roku priláka do obrannej služby okolo tisíc nových vojakov.

V priebehu nasledujúcich piatich rokov plánuje rezort zvýšiť podiel bojaschopného obyvateľstva v ozbrojených silách na 50-tisíc vojakov, z toho 14-tisíc by tvorilo jednotky aktívnej služby, zatiaľ čo 16-tisíc by sa pridalo k Národnej garde a 20-tisíc by tvorilo záložné sily.

Noví vojaci budú musieť slúžiť jeden rok vrátane mesiaca dovolenky. Absolvujú trojmesačný základný výcvik a trojmesačný špeciálny kurz, pričom zvyšné mesiace „budú venované integrácii do jednotiek a kolektívnemu výcviku“, uviedlo ministerstvo.

Ako tiež vysvetlilo, všetci regrúti budú sociálne chránení. Každý nový vojak by mal podľa rezortu dostať mesačný plat do 400 eur, stravu a ubytovanie zdarma v kasárňach.

Viac k témam: Branná povinnosť, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Lotyšsko zavádza brannú povinnosť, na výber budú štyri typy vojenskej služby © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.