Pondelok, 8. august 2022
Zamračené  14,2 °C
Mimoriadne správy

Litva daruje Ukrajine bojový dron, občania na jeho kúpu vyzbierali takmer šesť miliónov eur

 Webnoviny   7. júl 2022  39
Litva daruje Ukrajine bojový dron, občania na jeho kúpu vyzbierali takmer šesť miliónov eur

7.7.2022 (Webnoviny.sk) - Litva dá Ukrajine bojový dron, ktorý daroval turecký výrobca po súkromnej crowdfundingovej kampani Litovčanov, ktorí na tento účel v priebehu niekoľkých dní vyzbierali takmer šesť miliónov eur.

Keďže firma Baykar bezpilotné lietadlo Bayraktar TB2 poskytla bezplatne, čast vyzbieranej sumy išla na vyzbrojenie stroja a zvyšok bude presmerovaný na Ukrajinu na riešenie „kritických potrieb“, uviedla litovská vláda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Litovský minister obrany Arvydas Anušauskas predstavil verejnosti dron, ktorý dorazil do krajiny začiatkom týždňa, na miestnej leteckej základni.

Jedna zbraň vojnu nevyhrá, ale symboly sú v každej vojne mimoriadne dôležité,“ povedal v stredu pre verejnoprávnu televíziu LRT. Ukrajine ho odovzdajú v najbližších dňoch.

Crowdfundingová iniciatíva sa začala koncom mája s cieľovou sumou päť miliónov eur. Tú dosiahla za pár dní, keď prispeli tisícky občanov. Litva patrí medzi najaktívnejších podporovateľov Ukrajiny a od začiatku ruskej invázie jej pravidelne poskytuje vojenskú pomoc.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Bayraktar TB2, Dron, Finančná zbierka, Litva, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Litva daruje Ukrajine bojový dron, občania na jeho kúpu vyzbierali takmer šesť miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.