Pondelok, 26. september 2022
Zamračené  9,7 °C
Mimoriadne správy

Litovskí poslanci chcú zatočiť s cudzincami, ktorí podporujú Putinov režim a ohrozujú bezpečnosť spojencov

 Webnoviny  11. august 2022  38
Litovskí poslanci chcú zatočiť s cudzincami, ktorí podporujú Putinov režim a ohrozujú bezpečnosť spojencov

11.8.2022 (Webnoviny.sk) - Traja konzervatívni zákonodarcovia v Litve pripravili pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k zákonu o občianstve. Osobám pochádzajúcim z cudzích štátov, ktoré vďaka výnimke dostali litovské občianstvo, navrhujú odobrať litovský pas v prípade, ak podporia agresorské správanie inej krajiny. Referuje o tom web delfi.lt.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Odoberanie občianstva


Podľa návrhu „môže byť občanovi inej krajiny, ktorý vďaka výnimke dostal litovské občianstvo, odňaté toto občianstvo, ak svojím konaním ohrozuje bezpečnosť a záujmy Litvy a iných krajín v regióne, bezpečnosť spojencov a ak znevažuje meno Litvy“.

Poslanci Dalia Asanavičiuté, Stasys Šedbaras a Andrius Vyšniauskas iniciovali novelizovanie zákona o občianstve „s prihliadnutím na situáciu s vojnou na Ukrajine a ohrozenie Litvy a celého regiónu“.

Podpora agresívneho režimu


Súčasný právny stav, v ktorom sú špecifikované dôvody odňatia občianstva, podľa konzervatívcov nezodpovedá súčasnej geopolitickej situácii. Návrh novely chcú predložiť v parlamente vo štvrtok.

O potrebe zmeny zákona sa začalo hovoriť, keď sa krasokorčuliarka Margarita Drobiazková, ktorá dostala vďaka výnimke litovské občianstvo, zúčastnila so svojím manželom Povilasom Vanagasom na šou, ktorú organizovala manželka hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova Tatiana Navková.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Štátne občianstvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Litovskí poslanci chcú zatočiť s cudzincami, ktorí podporujú Putinov režim a ohrozujú bezpečnosť spojencov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.