Streda, 29. november 2023
Slnečno  -1 °C
Mimoriadne správy

Kyjev odstránil pamätník ruského spisovateľa Puškina, nebol súčasťou ukrajinskej kultúry (video)

 Webnoviny  15. november 2023  105  
Kyjev odstránil pamätník ruského spisovateľa Puškina, nebol súčasťou ukrajinskej kultúry (video)

15.11.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské hlavné mesto Kyjev odstránilo pamätník ruského spisovateľa Alexandra Puškina, ktorý stál na jednej z hlavných ulíc. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje správu poradca starostu ukrajinskej metropoly Dmytra Belocerkovca na sociálnej sieti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Puškin nie je súčasťou ukrajinskej kultúry," napísal Belocerkovec a poznamenal, že trvalo do „druhého roka otvorenej vojny", kým vláda súhlasila s odstránením pamätníka. Ukrajinská vláda vyradila Puškinov pamätník zo štátneho registra pamiatok národného významu 10. novembra, čím umožnila jeho demontáž.

Miesto pamätníka Puškina v Kyjeve bolo v posledných týždňoch dejiskom protestov. Minulý týždeň neznámi ľudia v noci na protest namaľovali na podstavec pamätníka nápis „dekolonizáciu nemožno zastaviť“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)
Viac k témam: Pamätník, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská protiofenzíva
Zdroj: SITA.sk - Kyjev odstránil pamätník ruského spisovateľa Puškina, nebol súčasťou ukrajinskej kultúry (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.