Streda, 29. november 2023
Polojasno  -1,9 °C
Mimoriadne správy

Autor kníh o Putinovi mal dostať najmenej 600-tisíc eur za jeho predstavenie v priaznivom svetle

 Webnoviny  15. november 2023  83  
Autor kníh o Putinovi mal dostať najmenej 600-tisíc eur za jeho predstavenie v priaznivom svetle

15.11.2023 (SITA.sk) - Nemecké vydavateľstvo Hoffmann und Campe zastaví predaj kníh o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi od novinára Huberta Seipela po správach o tom, že údajne dostal najmenej 600-tisíc eur prostredníctvom offshore platieb z ruských zdrojov.

Podľa nemeckého časopisu Der Spiegel a verejnoprávnej televízie ZDF prijal Seipel peniaze zo zdrojov nepriamo spojených so sankcionovaným ruským oligarchom, aby vo vydaných knihách predstavoval Putina v priaznivom svetle. Tieto tvrdenia, ktoré zverejnili aj iné medzinárodné médiá vrátane denníka The Guardian, sú založené na informáciách z cyperských dôverných finančných záznamov, ktoré získalo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov.

Nemecká televízia NDR vo vyhlásení uviedla, že Seipel priznal, že „dostal peniaze od Alexeja Mordašova prostredníctvom dvoch ‚sponzorských zmlúv‘ v rokoch 2013 a 2018 a vysvetlil, že boli na dva knižné projekty". Mordašov, o ktorom sa predpokladá, že má úzke väzby na Putina, je jedným z mnohých ruských oligarchov, na ktorých v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajiny uvalili sankcie Spojené štáty, Veľká Británia a Európska únia.

Viac k témam: Knihy, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Autor kníh o Putinovi mal dostať najmenej 600-tisíc eur za jeho predstavenie v priaznivom svetle © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.