Štvrtok, 18. júl 2024
Väčšinou jasno  22,4 °C
Mimoriadne správy

Kuleba: Ukrajina je pripravená rokovať s Ruskom po stiahnutí vojsk z ich územia, ale bez Putina

 Webnoviny  10. august 2023  174  
Kuleba: Ukrajina je pripravená rokovať s Ruskom po stiahnutí vojsk z ich územia, ale bez Putina

10.8.2023 (SITA.sk) - Ukrajina bude podľa jej ministra zahraničia pripravená rokovať s Ruskom, keď sa jeho sily stiahnu z jej územia, ale nie s ruským vodcom Vladimirom Putinom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Dmytro Kuleba sa tak vyjadril pre talianske noviny Corriere della Sera, ktorým tiež povedal, že rokovania s Putinom sú nemožné, pretože spáchal príliš veľa zločinov. Informuje o tom portál Európska pravda.

Kombinácia vojny a diplomacie


Môžeme sa zapojiť do rokovaní s Ruskom po stiahnutí ich vojsk z našich území, ale nie s Putinom. Tento cieľ možno dosiahnuť kombináciou vojny a diplomacie. Naši generáli riešia prvé. Ich úlohou je povzbudiť Rusov ustúpiť a presvedčiť ich, že je lepšie hovoriť ako bojovať,“ povedal šéf ukrajinskej diplomacie.

Existujú aj iné diplomatické spôsoby vedenia nepriamych záležitostí. Chápeme však, že nikdy neuvidíme Putina a (Volodymyra) Zelenského pri jednom stole,“ dodal.

Mierové plány


Šéf úradu ukrajinského prezidenta Andrij Jermak po víkendových mierových rokovaniach v saudskoarabskej Džidde povedal, že Ukrajina plánovala usporiadať dva summity o mierovom pláne, ktorý predstavil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom jeden mal zahŕňať aj Rusko.

Strany v Džidde sa dohodli, že rešpektovanie územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny, ako aj nadradenosť Charty OSN, by mali byť základom každej mierovej dohody.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Charta OSN, Mierové rokovania, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, ukrajinský minister zahraničných vecí, Ukrajinský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Kuleba: Ukrajina je pripravená rokovať s Ruskom po stiahnutí vojsk z ich územia, ale bez Putina © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.