Streda, 29. november 2023
Slnečno  -2,4 °C
Mimoriadne správy

Komunálne voľby v Moldavsku poznačilo zasahovanie Ruska, jednej z politických strán poslalo približne 50 miliónov eur

 Webnoviny   6. november 2023  77  
Komunálne voľby v Moldavsku poznačilo zasahovanie Ruska, jednej z politických strán poslalo približne 50 miliónov eur

6.11.2023 (SITA.sk) - Moldavské komunálne voľby poznačilo ruské zasahovanie, keďže podľa moldavských úradov Rusko proti krajine vedie „hybridnú vojnu“ a snažilo sa podkopať hlasovanie. Komunálne voľby v Moldavsku zvyčajne nepriťahujú veľkú medzinárodnú pozornosť, ale obvinenia zo zasahovania Ruska dodali hlasovaniu geopolitický rozmer.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Dva dni pred nedeľňajším hlasovaním oznámil moldavský premiér Dorin Recean, že kandidáti z proruskej strany Šanca sa nemôžu zúčastniť na voľbách.

Ovplyvňovanie volebného procesu


V piatok moldavská spravodajská služba zverejnila správu, podľa ktorej sa Rusko prostredníctvom strany Šanca snaží „ovplyvniť volebný proces“. Zákaz zúčastniť sa vo voľbách sa dotkol približne 600 kandidátov. Moldavská spravodajská a bezpečnostná služba vo svojej 32 stranovej správe uviedla, že politická strana Šanca dostala od Ruska okolo 50 miliónov eur.

Účasť málo nad 40 percent


V nedeľňajšom hlasovaní si Moldavčania na štvorročné obdobie volili takmer 900 starostov a 11-tisíc poslancov miestnych zastupiteľstiev, vrátane kľúčových pozícií, ako je starosta hlavného mesta Kišiňov. Hlasovanie monitorovalo približne 1500 domácich a zahraničných pozorovateľov.

Po zatvorení volebných miestností o deviatej večer Ústredná volebná komisia uviedla, že celoštátna účasť dosiahla 41 percent. Takmer rovnaká účasť bola v predchádzajúcich miestnych voľbách v roku 2019.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)Viac k témam: hybridná vojna, Komunálne voľby, Moldavský premiér, politická strana Šanca, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine, Volebná účasť, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Komunálne voľby v Moldavsku poznačilo zasahovanie Ruska, jednej z politických strán poslalo približne 50 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.