Sobota, 16. október 2021
Jasno  5,2 °C
Mimoriadne správy

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva skritizovala návrhy zákonov zamerané proti LGBT ľuďom

 Webnoviny  14. jún 2021  110
Komisárka Rady Európy pre ľudské práva skritizovala návrhy zákonov zamerané proti LGBT ľuďom

14.6.2021 (Webnoviny.sk) - Komisárka Rady Európy pre ľudské práva vyzvala poslancov v Maďarsku, aby zamietli legislatívu, ktorá zakazuje obsahy zobrazujúce alebo propagujúce homosexualitu či zmenu pohlavia osobám mladším ako 18 rokov.

Vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána predstavila legislatívu minulý týždeň v rámci úsilia chrániť deti pred pedofíliou a v utorok o nej plánujú hlasovať v parlamente.

Návrhy obsahujú opatrenie zamerané na boj s pedofíliou a ďalšie doplnky zakazujúce prenos informácií o LGBT osobách alebo vzťahoch osôb rovnakého pohlavia smerom k mládeži.

Novely zakazujú akékoľvek zobrazenie a diskusie o rôznych rodových identitách a sexuálnych orientáciách na verejnosti, vrátane škôl a médií.

Výzva k poslancom


Komisárka Dunja Mijatovičová vyzvala maďarských poslancov, aby za návrhy nehlasovali. „Vyzývam vás, aby ste zostali ostražití voči takýmto iniciatívam zameraným na presadzovanie opatrení, ktoré obmedzujú ľudské práva alebo stigmatizujú voči niektorým členom spoločnosti,“ uviedla v pondelok vo vyhlásení.

Takáto legislatíva podľa jej slov posilňuje predsudky voči LGBT ľuďom. Ako tiež poznamenala, medzinárodné ľudskoprávne skupiny stanovili, že mladí ľudia majú právo na komplexnú sexuálnu výchovu, čo nie je možné, ak bude existovať zákaz akejkoľvek diskusie o LGBT otázkach.

Navrhované legislatívne zmeny sú v rozpore s medzinárodnými a európskymi normami v oblasti ľudských práv. Tvrdiť, že sa zavádzajú na ochranu detí, je zavádzajúce a nepravdivé,“ varovala Mijatovičová.

Bojkot hlasovania


Očakáva sa, že návrhy v parlamente prejdú, keďže tam má Fidesz väčšinu. Opozícia je v tejto veci rozpoltená. Pravicová strana Jobbik legislatívu plánuje podporiť, stredoľavá Demokratická koalícia zase vyhlásila, že bude bojkotovať nielen hlasovanie o návrhoch, ale celé utorkové zasadnutie parlamentu.

Aktivisti podporujúci práva LGBTI komunity odsúdili zákon ako diskriminačný. Niektorí ho prirovnali k ruskému zákonu z roku 2013, ktorý zakázal "propagáciu homosexuálov". Podľa nich to bol nástroj na diskrimináciu a obťažovanie.

Dôstojnosť LGBT


Lydia Gall z ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch uviedla, že zrovnoprávnenie sexuálnej a rodovej rozmanitosti s pedofíliou poškodilo dôstojnosť LGBT ľudí a riskuje, že ich vystaví nebezpečenstvu.

Legislatíva je podľa nej „cynický, nechutný a zámerný pokus Orbánovej vlády pošliapať práva LGBT ľudí a v podstate ich zneviditeľniť v maďarskej spoločnosti“.

V pondelok by sa mali v Budapešti uskutočniť proti legislatíve protesty.

Viac k témam: diskriminácia, homosexualita, LGBT, LGBTI, ľudské práva, pedofília, poslanci
Zdroj: Webnoviny.sk - Komisárka Rady Európy pre ľudské práva skritizovala návrhy zákonov zamerané proti LGBT ľuďom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.